بسیاری از سازمان‌ها و کمپانی‌ها به دنبال افزایش سهم بازار و فروش هر چه بیشتر محصولات و خدمات هستند. در واقع هر اندازه که سهم بیشتری از بازار را از آن خود کنید، به طور قطع میزان فروش شما از آن محصول خاص نیز افزایش می یابد، بنابراین اندازه بازار یک آیتم یا شاخص بسیار مهم است که می‌تواند تعیین کننده پیشرفت شما در کسب و کارتان باشد. به همین دلیل در این مقاله از وب سایت اس دیتا قصد داریم تا به بررسی افزایش سهم بازار و راهکارهای آن، بپردازیم و اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سهم بازار و اهمیت آن:

شاخص سهم بازار می‌تواند برای تمامی سازمان‌ها و کمپانی‌هایی که محصول یا خدمتی را به بازار عرضه می‌کنند، تعریف شود و مورد استفاده قرار گیرد. در واقع بررسی و محاسبه سهم بازار برای هر سازمان قابل انجام است و در این راستا کارشناسان و متخصصان اس دیتا، داشبوردهای مختلفی از جمله داشبورد اندازه بازار را طراحی کرده‌اند تا بدین مدیران بتوانند سهم بازار را با دقت بالا محاسبه و تحلیل نمایند. دانستن این شاخص می‌تواند در انتخاب استراتژی فروش و پیشبرد امور بازاریابی سازمان و موفقیت آن، تاثیر بسزایی داشته باشد.

 

                 میزان فروش یک محصول (در یک بازه زمانی خاص)      

سهم بازار = ------------------------------------------------------------------------------------  *   100

               میزان کل فروش محصول در صنعت (در یک بازه زمانی)

 

"سهم بازار میزان فروش یک محصول یا یک خدمت خاص نسبت به فروش محصولات مشابه عرضه شده توسط سازمان‌ها و شرکت‌های دیگر می‌باشد که به صورت درصد بیان می‌شود."

 

همان‌گونه که می‌دانید، بررسی و محاسبه سهم بازار می‌تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد که در زیر به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم: 

 • افزایش فروش

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های محاسبه سهم بازار، افزایش فروش محصول یا خدمت مورد نظر است. به دلیل آن‌که شما عزیزان با دانستن این شاخص می‌توانید راهکارها و استراتژی‌های بازاریابی خود را تغییر داده و آن را در جهت رشد فروش انتخاب نمایید. به علاوه اگر فروش محصول یا خدمت شما افزایش بیابد، توجه افراد دیگری که در جامعه هدف شما قرار دارند به وفاداری مشتریان شما جلب خواهد شد و بدین ترتیب است که آن‌ها نیز برای خرید محصول شما اقدام خواهند کرد. نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که در میان امور تحقیقات بازار خود، به وفادار سازی مشتریان توجه کنید، به دلیل آن که اگر مشتریان شما یا پایگاه مصرف کننده محصولتان نسبت برند یا محصول مورد نظر وفادار باشند، افراد دیگر در جامعه هدف شما نیز به این رفتار ترغیب خواهند شد.

 • ورود به دنیای رقابت و ماندگاری در آن

به طور قطع برای هر محصول یا خدمتی که ارائه می‌دهید، رقبای بسیاری وجود دارد که شما با به دست آوردن سهمی از بازار می‌توانید با دیگر کمپانی‌ها و شرکت‌ها رقابت کنید. ماندگاری در بازار نیز بسیار مهم است، بنابراین اگر سهم بیشتری از بازار را از آن خود نمایید و همچنین مشتریان شما نسبت به برندتان وفادار باشند، آنگاه در دنیای رقابت نیز پیروز خواهید شد.

 • افزایش شهرت و اعتبار کمپانی

هرچقدر کمپانی شما سهم بیشتری از بازار را از آن خود کند، به طور قطع افراد بیشتری آن را خواهند شناخت و بدین ترتیب شهرت سازمانتان افزایش می‌یابد. از طرف دیگر هرچقدر شهرت سازمان بیشتر باشد، اعتبار شما نیز افزایش خواهد یافت و بدین ترتیب نیز می‌توانید مشتریان بیشتری را به خرید محصولاتتان سوق دهید.

 • مسلط شدن بر صنعت

یکی دیگر از مزایای محاسبه و افزایش سهم بازار، تسلط داشتن بر صنعت مربوطه می‌باشد. این موضوع بدان معناست که هر چقدر سهم بیشتری از بازار را داشته باشید، میزان تسلط شما بر صنعت نیز بیشتر خواهد شد و می‌توانید در جایگاه لیدر صنعت مورد نظر خود قرار بگیرید.

چگونه سهم بازار خود را افزایش دهیم؟

به دست آوردن سهم بیشتری از بازار همواره دغدغه بسیاری از کمپانی‌ها و سازمان‌های مختلف بوده است. در واقع راهکارهای خاصی برای افزایش سهم بازار وجود دارد که شما عزیزان باید با توجه به موقعیت سازمان خود آن‌ها را انتخاب کنید. بعلاوه مشورت با متخصصان و کارشناسان در زمینه تحقیقات بازار می‌تواند به شما کمک شایانی نماید.

از جمله راهکارها برای افزایش سهم بازار، می‌توان به موارد مهم زیر اشاره داشت:

 • خلاقیت و نوآوری

 • کاهش قیمت محصولات و خدمات

 • حفظ مشتری و وفادار سازی آن‌ها

 • افزایش محبوبیت برند

 • افزایش کانال‌های توزیع

 • افزایش تبلیغات و بهره‌گیری از تبلیغات نوین

 • خرید کمپانی‌های رقبا در این صنعت مربوطه

 • افزایش جذابیت برند در دید مشتریان

 • مشخص کردن شخصیت و هویت برند

 • داشتن ارتباط موثر و مناسب با مشتریان

 

شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت اس دیتا مراجعه کرده و با متخصصان در زمینه راهکارها و نحوه افزایش سهم بازار مشورت نمایید.