مدیریت و تصمیم‌گیری دو مبحث کاملا جداناپذیر از یکدیگر بوده که به نوعی لازم و ملزوم هم به شمار می‌آیند. مدیران در خصوص رخدادها و اتفاق‌ها و همچنین دیگر موارد نیاز به تصمیم‌گیری دارند و برای آنکه بتوانند این کار را بهتر انجام دهند، باید از ابزارهای تحلیلی خاصی استفاده نمایند. یکی از ابزارهایی که امروزه در سازمان‌های مختلف کاربرد فراوانی دارد و مدیران (در هر حوزه شغلی) از آن‌ها استفاده می‌کنند، داشبوردهای مدیریتی می‌باشند.

امروزه به دلیل گسترده‌تر شدن امور سازمان‌ها و همچنین افزایش نیروی انسانی، استفاده از ابزارهای مختلف برای تصمیم‌گیری، مدیریت و کنترل امور اهمیت بسزایی دارد. بنابراین داشبوردهای مدیریتی نقش بسیار مهمی در کسب و کارها و سازمان‌های مختلف ایفا می‌نمایند. در این مقاله از وب سایت اس دیتا قصد داریم تا به بررسی تاثیر و نقش داشبوردهای مدیریتی در کسب و کارها بپردازیم، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با اس دیتا همراه باشید.

 

داشبورد چیست؟

به طور قطع تاکنون نام داشبورد را شنیده‌اید و حتی ممکن است نام آن شما را به یاد داشبورد ماشین نیز بیاندازد. امروزه اصطلاح داشبوردها برای سیستم‌های هوشمند نیز به کار گرفته می‌شود. در واقع داشبوردهای هوشمند، سیستم‌هایی به شمار می‌آیند که با استفاده از آن‌ها می‌توان ابزارها و شاخص‌های مهم در هر کسب و کار را اندازه‌گیری کرد. به صورت کلی داشبوردها بیشتر به منظور مدیریت، هدایت و کنترل یک سیستم و سازمان مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل است که امروزه استفاده از آن‌ها در سیستم‌ها و سازمان‌های مختلف رایج می‌باشد.

 

داشبورد مدیریتی:

یکی از انواع داشبوردهایی که مدیران سازمان‌ها از در جهت هدایت و کنترل سیستم از آن استفاده می‌کنند، داشبورد مدیریتی می‌باشد. این ابزار قدرتمند می‌تواند اطلاعات مورد نیاز را در قالب‌های مختلفی مانند نمودارهای گرافیکی مختلف، در اختیار مدیران سازمان قرار داده تا آن‌ها بتوانند تصمیم‌گیری‌های راحت‌تری داشته باشند. در واقع داشبوردهای مدیریتی ابزاری است که مدیران را در تصمیم‌گیری‌ها و تحلیل‌های مبتنی بر داده‌ها یاری می‌دهد. مدیران یک سازمان با استفاده از داشبوردهای مدیرتی می‌توانند اطلاعات و داده‌های مربوط به یک پروژه را به راحتی تحلیل کنند و به اصطلاح آن‌ها را در یک نگاه ببینند. از طرف دیگر طراحی داشبوردهای مدیریتی بسیار دقیق و بی نقص بوده و می‌تواند دقیق‌ترین اطلاعات را در اختیار استفاده کنندگان قرار دهد.

 

مزایای استفاده از داشبوردهای مدیریتی:

بهره‌گیری از داشبوردهای مدیریتی، مزایای خاصی را به همراه دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • پیگیری و کنترل سود و زیان سازمان
 • بررسی موفقیت‌های تیم‌های مختلف در هر سیستم
 • بررسی و پیگیری شاخص‌های کلیدی عملکرد در سازمان
 • بررسی و نظارت بر عملکرد سازمان و واحدهای مربوط به آن
 • کمک به تصمیم گیری سریعتر و بهتر مدیران هر بخش
 • دسترسی سریع و آسان به اطلاعات و داده‌های هر بخش
 • قابلیت پردازش داده‌ها و اطلاعات در لحظه (به صورتی که کاربر می‌تواند به اطلاعات کامل و جامع دسترسی داشته باشد)

 

نقش و تاثیر داشبوردهای مدیریتی در کسب و کارها:  

همان گونه که در بخش مقدمه این مقاله اشاره داشته‌ایم، داشبوردهای مدیریتی نقش بسیار مهمی در مدیریت و کنترل کسب و کارها دارند. از جمله تاثیرات مثبتی که این داشبوردها برای سازمان‌ها خواهند داشت، به صورت زیر می‌باشد:

 • برنامه ریزی‌های طولانی مدت

داشبوردهای مدیریتی اطلاعات و داده‌هایی را در اختیار مدیران سازمان قرار می‌دهد که می‌توانند بر اساس آن برنامه‌های لازم و حیاتی را برای پیشرفت کار خود انتخاب نمایند. برنامه ریزی‌های طولانی مدت و دقیق نیز با استفاده از داشبوردهای مدیریتی امکان‌ پذیر بوده و به علاوه با استفاده از این برنامه‌ریزی‌ها می‌توان به موفقیت‌های بسیاری دست یافت.

 • محاسبه سود و زیان سازمان‌ها

داشبوردهای مدیریتی می‌توانند میزان سود و زیان هر کسب و کار را به صورت کاملا دقیق محاسبه نمایند و این چشم‌انداز را به مدیران هر بخش بدهند که کدام بخش‌های بازار از سود مناسبی برخوردار است یا کدام یک از بخش‌های بازار می‌تواند زیان بار و ضرر ده باشد.

 • افزایش نظم و بهره‌وری کارکنان و کارمندان

 یکی دیگر از بخش‌های بسیار مهم تاثیرات داشبوردهای مدیریتی در کسب و کارها، افزایش نظم و بهره‌وری کارمندان یک سازمان یا مجموعه است که می‌تواند در هزینه‌ها و زمان صرفه‌جویی نماید.

 • بررسی عملکرد سازمان

بررسی و محاسبه عملکرد سازمان با استفاده از داشبوردهای مدیریتی امکان پذیر است. در واقع بررسی و کنترل عملکرد سازمان سبب می‌شود که چشم‌اندازی بهتر نسبت به کار و امور انجام شده یا صورت گرفته در سازمان داشت و در خصوص پیشرفت و بهبود عملکرد تصمیمات مهمی را اتخاذ کرد!

 

سخن پایانی:

داشبوردهای مدیریتی از جمله داشبوردها و ابزارهای بسیار مهمی هستند که ممکن است هر سازمان و هر مجموعه به آن‌ها نیاز داشته باشد. این داشبوردها می‌توانند اطلاعات و داده‌های بسیار مهمی که سبب تصمیم‌گیری‌های منطقی می‌شود را در اختیار مدیران قرار دهند. شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت اس دیتا مراجعه کنید و با کارشناسان در خصوص تهیه انواع داشبوردهای مدیریتی مشورت نمایید. 

مرکز آمار ایران