کیمیا آبان
کیمیا آبان

مطالعه این مقاله حدود 11 دقیقه زمان ‌می‌برد.
1401/07/09
201


چرا باید از داشبورد مدیریتی استفاده کنیم؟


چرا باید از داشبورد مدیریتی استفاده کنیم؟!

چند سالی است که استفاده از داشبوردها در کسب و کارهای مختلف اهمیت دارد. داشبوردها سیستم‌ها و ابزارهایی هستند که توسط متخصصان در حوزه‌های علوم داده، آمار، علوم کامپیوتر و ... طراحی می‌شود. این ابزار می‌تواند شاخص‌های مدیریتی را اندازه گیری کرده و تصمیم‌گیری را برای مدیران آسان‌تر نماید. داشبوردهای مدیریتی نمونه‌ای از ابزارهای مدیریتی است که می‌تواند نظم کسب و کار را حفظ کند. به همین دلیل استفاده از آن در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف می‌تواند بسیار کاربردی و مهم باشد. در این مقاله از وب سایت اس دیتا قصد داریم تا به بررسی داشبوردهای مدیریتی و دلایل استفاده از آن بپردازیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

داشبورد مدیریتی چیست؟

در مقالات و مطالب گذشته اطلاعاتی را درباره داشبوردهای مدیریتی در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم. داشبورد مدیریتی یک ابزار خاص است که می‌تواند اطلاعات و داده‌های یک سازمان را به راحتی بخواند. در واقع این سیستم قدرتمند از ابزارها و شاخص‌هایی طراحی می‌شود که به منظور تصمیم‌گیری و کنترل سازمان از آن‌ها استفاده می‌شود. این داشبوردها تمامی اطلاعات تعریف شده را به صورت نموردارها و چارتهایی ارائه می‌دهد که می‌تواند عملیات تصمیم‌گیری را ساده‌تر کند. داشبوردهای مدیریتی باید بگونه‌ای طراحی شوند که اطلاعات دقیقی را به نمایش بگذارند و قدرت تحلیل اطلاعات را داشته باشند. به همین دلیل بحث طراحی داشبوردها نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

برای آنکه بتواند کسب و کار خود را در دنیای رقابت پیروز کنید و آن را رونق ببخشید، باید بتوانید داده‌های خود را ردیابی و تحلیل نمایید. همچنین خواندن اطلاعات و داده‌ها آن هم به شیوه مناسب بسیار ضروری است. داشبوردهای مدیریتی می‌تواند داده‌ها و اطلاعات را بخواند، ردیابی کند و آن‌ها را تحلیل نماید. بنا به عبارتی دیگر داشبورد مدیریتی می‌تواند اطلاعات پیچیده و غیر قابل درک را به داده‌ها و نمودارهای قابل درک تبدیل نماید. سازمان‌ها برای آنکه بدانند آیا در مسیر بزرگ موفقیت قرار گرفته‌اند یا خیر، باید از این ابزارها بهره ببرند.

 

چرا باید از داشبوردهای مدیریتی استفاده کنیم؟!

داشبورد مدیریتی سیستمی است که سازمان‌ها با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توانند کسب و کار خود را رونق ببخشند و در بهبود عملکرد آن‌ها تلاش کنند. از جمله دلایل مهمی که می‌تواند استفاده از داشبوردها را برای سازمان‌ها ضروری کند، به صورت زیر می‌باشد:

صرفه‌جویی در هزینه و زمان

بسیاری از سازمان‌ها برای آنکه بتوانند از اطلاعات و داده‌های خود استفاده کنند، هزینه‌های هنگفتی را متحمل می‌شوند. همچنین زمان زیادی را برای آن صرف می‌کنند. در صورتی که با استفاده از داشبورد مدیریتی می‌توانند به راحتی گزارش‌هایی را تهیه کنند. در واقع با استفاده از داشبورد مدیریتی فرآیند بررسی اطلاعات و تبدیل آن‌ها به اطلاعات قابل درک به صورت خودکار انجام می‌شود. این موضوع می‌تواند در صرفه جویی زمان و هزینه شما تاثیر گذار باشد. لازم به ذکر است که با استفاده از داشبورد مدیریتی، دیگر نیازی به ساخت و تحلیل فایل‌های پیچیده اکسل و ارزیابی آن‌ها نخواهد بود.

جمع آوری و ذخیره اطلاعات

همان‌گونه که می‌دانید، در هر سازمان سیستم‌های مختلفی وجود دارد که اطلاعات و داده‌ها در آن‌ها ذخیره و توزیع می‌شوند. به عنوان مثال اطلاعات مالی و حسابداری در سیستم حسابداری، اطلاعات پرسنل و کارمندان در منابع انسانی، اطلاعات فروش در سیستم CRM و ... ذخیره می‌شود. داشبورد مدیریتی سیستم واحدی است که می‌تواند تمامی اطلاعات سازمان را از سیستم‌های جزء جمع آوری کرده و آن‌ها را در خود ذخیره و به نمایش بگذارد. در واقع داشبورد مدیریتی می‌تواند اطلاعات سیستم های مختلف را ترکیب کرده و در یک مکان مرکزی در دسترس قرار دهد.

 

داشبورد مدیریتی سیستمی در دسترس

داشبورد مدیریتی ابزاری کاملا در دسترس است که هر زمان می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در این داشبوردها تمامی داده‌ها به صورت خودکار به روز رسانی می‌شود. به همین دلیل اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می‌گیرد، اطلاعات دقیق و به روزی هستند که می‌توان بر آن‌ها استناد کرد! دسترسی به داشبورد مدیریتی نیز آسان است. در واقع این ابزار آنلاین در هر ساعت شبانه روز با استفاده از کامپیوترها، موبایل و تبلت و ... قابل استفاده می‌باشد.

استفاده آسان توسط کاربران

داشبوردها معمولا بگونه‌ای طراحی می‌شوند که استفاده از آن‌ها توسط کاربران راحت باشد. یکی از ویژگی‌های مهم داشبوردهای مدیریتی محیط راحت و آسان و به اصطلاح کاربر پسند آن است. این داشبوردها اطلاعات را به صورتی به نمایش می‌گذارند که کاربران را از حجم انبوه اطلاعات غیر قابل درک رها می‌سازند!

 

 

داشبوردهای تجاری و مدیریتی:

تیم اس دیتا داشبوردهای تجاری و مدیریتی گوناگونی را برای سازماندهی به کسب و کارها طراحی کرده است. با استفاده از این داشبوردها می‌توان به اطلاعات مهم تجاری دست یافت و آن‌ها را در تجارت خود به کار برد. از جمله داشبوردهای طراحی شده توسط اس دیتا می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

در واقع با استفاده از این سه داشبورد رایگان می‌توانید اطلاعات مهم کسب و کار خود را به دست آورید و آن‌ها را سازماندهی کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت اس دیتا مراجعه کرده و با کارشناسان در این خصوص مشورت نمایید.برچسب‌ها:

داشبورد اندازه بازار داشبورد_قیمت‌گذاری داشبورد_فروش