نرخ بیکاری جوانان تحصیل کرده یکی از

معضلات مهم در هر کشور به حساب می‌آید. به صورت کلی بازار کار در کشور با مشکلات متعددی مواجه است که این مشکلات دلایل خاص خود را دارد. در سال‌های گذشته افزایش جمعیت سیر صعودی داشت و همین موضوع یکی از دلایل مهمی است که سبب شد در سال‌های بعد میزان تقاضا نسبت به عرضه بیشتر شود و جمعیت بیکاران در کشور افزایش یابد. امروزه نیز با توجه به این که جمعیت باسواد رو به افزایش است و کشور در دوران تحریم به سر می‌برد، باعث شده تا میزان تقاضا کار بیشتر گردد. در این مقاله از وب سایت اس دیتا قصد داریم تا به بررسی نرخ بیکاری جوانان تحصیل کرده بپردازیم و اطلاعات سودمندی را در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با اس دیتا همراه باشید.

 

بیکاری:

در مقاله نرخ بیکاری، درباره موضوع آمار بیکاری در ایران، صحبت کرده‌ایم. باید اشاره کنیم که در اقتصاد فرد بیکار، به کسی گفته می‌شود که به دنبال کار باشد و نتواند کاری پیدا کند. معمولا سن کار در اقتصاد از 15 تا 65 سالگی در نظر گرفته می‌شود. بنابراین افراد مسن و کودکان به دلیل کم بودن توانایی جزء جمعیت بیکار به شمار نمی‌آیند. بعلاوه فردی که جویای کار نیست هم جزء جمعیت بیکار در یک کشور محسوب نخواهند شد.

به نقل از مرکز آمار ایران، جمعیت بیکار در یک جامعه به تعداد افرادی گفته می‌شود که سن آن‌ها بالاتر از 16 سال است و در هفته قبل از آمارگیری فاقد شغل یا کار باشد. بعلاوه در هفته آمار گیری یا یک هفته بعد از آن آماده به کار بوده و از سه هفته قبل از آمارگیری به دنبال شغل باشد. همچنین لازم به ذکر است، افرادی که انتظار بازگشت به شغل قبلی خود را دارند جزء جمعیت بیکار در یک جامعه محسوب می‌شوند.

 

معضل بیکاری:

در همه جوامع بیکاری به عنوان یک معضل بسیار بزرگ شناخته می‌شود. افرادی که بیکار هستند یا شغل خود را از دست داده‌اند با مشکلات اقتصادی، روحی و ... مواجه می‌شوند که این موضوع برای جامعه یک زنگ خطر به شمار می‌آید؛ به دلیل آنکه با افزایش نرخ بیکاری در جامعه میزان جرم و جنایت و آمار فقر و ... نیز افزایش خواهد یافت.

 

انواع بیکاری:

 

قابل ذکر است که بیکاری انواع و اقسام مختلفی دارد که هر کدام از آنها تأثیر منفی بر روی جوامع و اقتصاد یک کشور دارد. از جمله انواع بیکاری می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • بیکاری اصطکاکی: بیکاری اصطکاکی به معنای فاصله بین یافتن دو شغل است. در واقع زمانی که فردی از شغل خود ترک کار می‌کند و به دنبال یافتن شغلی جدید می‌باشد، به این فاصله زمانی بیکاری اصطکاکی اطلاق می‌شود.

  • بیکاری فصلی: بیکاری فصلی به بیکاری اطلاق می‌شود که جمعیت کار در یک بازه زمانی یا در یک فصل خاص نمی‌توانند کار کنند. به عنوان مثال برخی از کشاورزان و کارگران ساختمانی ممکن است در فصلی خاص نتوانند کار خود را انجام دهند.

  • بیکاری پنهان: یکی از معضلات اقتصاد در تمام جوامع بیکاری پنهان است. بیکاری پنهان حالی است که فرد شغل و منبع درآمد دارد اما کاری که انجام می‌دهد بر روی اقتصاد کشور هیچ تأثیر مثبتی ندارد.

  • بیکاری ادواری: بیکاری ادواری یکی دیگر از انواع بیکاری‌های مضر برای یک جامعه می‌باشد. در واقع این نوع از بیکاری زمانی اتفاق می‌افتد که اقتصاد یک کشور درگیر رکود باشد.

  • بیکاری ساختاری: این نوع بیکاری می‌تواند بنا به دلایل مختلفی مانند ساختارهای اقتصادی اتفاق بیافتد. در واقع برخی مواقع بیکاری فصلی را در این دسته از انواع بیکاری جای می‌دهند (به عنوان مثال آموزگاران و معلمان در فصل تابستان نمی‌توانند به تدریس بپردازند و این موضوع به دلیل ساختار نظام آموزش و پرورش است)

 

نرخ بیکاری در جوانان تحصیل کرده:

 

به نقل از مرکز آمار ایران، درسال ۹۹ نرخ بیکاری جوانان ۹.۶ درصد و نرخ بیکاری فارغ التحصیلان تقریبا 40 درصد بوده است که این عدد کمی نگران کننده می‌باشد. به صورت کلی جوانان به تحصیلات دانشگاهی علاقه بسیاری دارند و بیشتر افراد جوان در جامعه تحصیل کرده هستند. اما زمانی که تعداد تحصیل کرده‌ها رشد صعودی داشته باشد و تقاضا برای کار نیز افزایش یابد، آنگاه بیکاری در جوانان تحصیل کرده نیز افزایش خواهد یافت (در صورت فراهم نکردن بستر مناسب برای اشتغال). در واقع استفاده از نیروی متخصص و کاردان برای رشد اقتصادی در یک کشور بسیار مهم است اما متاسفانه بستر مناسب برای جوانان تحصیل کرده نسبت به رشته خود و همچنین نسبت به جمعیت آن‌ها کم است!

آمارها نشان می‌دهد که:

  • در سال ۹۹سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیلان آموزش عالی از کل بیکاران ۳۸.۹ درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است.

  • لازم به ذکر است که طبق آخرین وضعیت نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در سال ۱۳۹۹حاکی از این است که  بررسی نرخ بیکاری فارغ التحصیل آموزش عالی، نشان می دهد ۱۴.۲ درصد جمعیت فعال فارغ التحصیلان آموزش عالی بیکار بوده اند. این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیشتر بوده است.

  • آمارهای انجام شده نشان می‌دهد که در سال ۹۹ سهم جمعیت شاغل فارغ التصحیلان آموزش عالی از کل شاغلان، ۲۵.۰ درصد بوده است (که رقم کمی می‌باشد).

  • بر طبق آمارهایی که از مرکز آمار ایران ارائه شده است، نشان می‌دهد که در بهار سال   1400 تعداد ۹۲۴ هزار و ۳۹۴ نفر از جمعیت فارغ‌التحصیلان کشور بیکار هستند؛ یعنی در در بهار 1400 تعداد ۱۳.۴ درصد از کل جمعیت فعال فارغ‌التحصیل آموزش عالی، بیکار بوده‌اند.

 

به نمودار زیر توجه کنید: