نیلوفر رجب نیک
نیلوفر رجب نیک

مطالعه این مقاله حدود 13 دقیقه زمان ‌می‌برد.
1400/08/05
434


افزایش تولد نوزادان پسر نسبت به دختر


در این مقاله به بررسی افزایش تولد نوزادان پسر نسبت به دختر می‌پردازیم.

با توجه به اطلاع آماری که سازمان ثبت احوال و همچنین مرکزآمار ایران طی سال‌های اخیر در اختیار عموم قرار داده‌اند شاهد افزایش تولد نوزادان پسر نسبت به نوزادان دختر بوده‌ایم. این در حالیست که افزایش تولد نوزادان پسر در نتایج تحقیقات جهانی نیز مشاهده شده است که چالش‌های جدی را در پی خواهد داشت این نوع تغییرات جمعیتی در ایران بحرانی‌تر بوده و نگران‌کننده‌تر قلمداد می‌شود چرا که باعث کاهش تدریجی جمعیت و در نهایت انقراض نسل خواهد بود. ما در این مقاله از وب سایت اس دیتا با هدف بررسی افزایش تولد نوزادان پسر نسبت به دختر مطالبی را در اختیارتان قرار خواهیم داد و همچنین اطلاعات آماری در این خصوص مورد تحلیل قرار می‌دهیم تا پایان این مقاله وب سایت اس دیتا را همراهی کنید.

جزئیاتی در خصوص متولدین دختر و پسر

در زمینه افزایش تولد نوزادان پسر نسبت به دختر و بر طبق اعلام سخنگوی سازمان ثبت احوال طی پنج ماه ابتدایی سال 1400 شاهد تولد 441 هزار و 670 نوزاد در کشور بوده‌ایم. همچنین به نقل از اقتصاد آنلاین در ازای تولد 107 پسر شاهد تولد 100 دختر هستیم این در حالی است که سن مادران و پدران 29 و 34 سال گفته شده است. تولدهای ثبت شده در سال 99 نسبت به سال 98 بیانگر کاهش 6.8 درصدی زاد و ولد در سال 99 است. طبق این آمار با در نظرگرفتن آمار ولادت ثبت شده در 4 سال پیش (سال1395) شاهد 27درصد کاهش بوده‌ایم.

در راستای افزایش تولد نوزادان پسر نسبت به دختر، با توجه به اینکه حدود 51.6درصد از تمام متولدین سال 99 را پسران شامل می‌شوند عملا نیمی از جمعیت متولد شده در این سال پسران بودند. در این بین کاهش تولد دختران نسبت به پسران در تمام جهان نگران‌کننده است و نتیجه تحقیقات آماری به دست آمده پیش‌بینی می‌کند 4.5 میلیون دختر کم‌تر در جهان در سال‌های آینده به دنیا خواهند آمد.(کاهش میلیونی شمار دختران نسبت به پسران تا سال 2030 ایجاد می‌شود)

بررسی علل افزایش تولد نوزادان پسر طی 30 سال اخیر

1.      مهم‌ترین علت در افزایش تولد نوزادان پسر نسبت به دختر تأثیر عامل ژنتیک بوده است چرا که ژنتیک یک جنین پسر از جنین دختر ضعیف‌تر است.

2.      احتمال پسردارشدن در مادران جوان خیلی بیشتر از مادران مسن است (جامعه‌ای که در دختران با سن پایین ازدواج کرده‌اند و در همان سن پایین بچه‌دار می‌شوند جامع‌ای است که نرخ تولد پسر در آن افزایش خواهد یافت.)

3.      ملیت‌ها نیز در آمار جهانی افزایش تولد نوزادان پسر دخیل است.

4.      ابتلای مادران به بیماری در تعیین جنسیت جنین تأثیر بسزایی دارد. (به نقل از مجله معتبر ساینس دیلی هپاتیت نوع ب به تنهایی عامل فقدان 40 درصدی زنان در آسیا است)

به نقل از مقاله‌ای با عنوان "افزایش وحشتناک پسرها" هشدار داده شده است افزایش زیاد از حد پسرها در کشورهای آسیایی می‌تواند صلح جهانی را تهدید نماید.

طبق نظر پروفسور "دیویداشتاین‌سالتز" در هر سنی، تقریبا در هر جایی و هر زمانی، یک مرد بیشتر از یک زن در معرض مرگ قرار دارد." حال اینکه تعداد پسران متولد شده از دختران بیشتر است به این معنی خواهد بود که تعداد مردان و زنان بزرگسال تقریبا باهم برابر خواهد بود و به همین دلیل این تئوری درست خواهد بود.

چه راهکارهایی برای کاهش عدم تعادل جنسیتی در جامعه وجود دارد؟ 

در راستای افزایش تولد نوزادان پسر نسبت به دختر، عدم تعادل جنسیتی در جامعه، به معنای وجود تفاوت بیش از حد بین تعداد زنان و مردان در جامعه است. این امر می‌تواند به علت ترجیح بیشتر به تولد پسران یا دختران باشد و در بلندمدت مشکلات جدی اجتماعی و اقتصادی را به دنبال داشته باشد. در ادامه به برخی راهکارهای کاهش عدم تعادل جنسیتی در جامعه پرداخته می‌شود:

توسعه برنامه‌های آموزشی و ترویجی:

توسعه برنامه‌های آموزشی و ترویجی جهت افزایش آگاهی جامعه درباره عوامل موثر در تعادل جنسیتیکی از راهکارهای مهم کاهش عدم تعادل جنسیتی است. این برنامه‌ها می‌توانند شامل آموزش و پوشش موضوعاتی مانند برابری جنسیتی، توسعه شغلی و اقتصادی زنان و دختران، ارتقای دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی، ترویج آگاهی از عواقب عدم تعادل جنسیتی و سایر موضوعات مرتبط با تعادل جنسیتی باشد.

ترویج برابری اقتصادی:

در زمینه افزایش تولد نوزادان پسر نسبت به دختر، ترویج برابری اقتصادی بین زنان و مردان، یکی دیگر از راهکارهای مهم کاهش عدم تعادل جنسیتی است. برای این منظور، باید سیاستم برای افزایش دسترسی زنان به بازار کار و توسعه شغلی آن‌ها، ارتقای سطح تحصیلات زنان، ترویج برابری در حقوق و دستمزدهای زنان و مردان، حمایت از کسب و کارهای زنان و تشویق آن‌ها به شرکت در فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های اقتصادی مانند صنعت و کشاورزی می‌باشد.

توسعه سیاست‌های دولتی:

توسعه سیاست‌های دولتی برای افزایش تعادل جنسیتی، یکی از راهکارهای مهم در جامعه است. سیاست‌هایی مانند تشویق به تولید دستگاه‌های بهداشتی و جنسیتی، تحریم و تنبیه آن‌هایی که به دلیل ترجیح بیشتر به تولید پسر یا دختر، با عدم تعادل جنسیتی مواجه هستند، تشویق به ازدواج و تاسیس خانواده در سنین مناسب و تنظیم تعداد فرزندان، از جمله سیاست‌های دولتی مؤثر در کاهش عدم تعادل جنسیتی هستند.

افزایش دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی:

افزایش دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی، از جمله راهکارهای موثر در کاهش عدم تعادل جنسیتی است. بهبود شرایط بهداشتی، افزایش دسترسی به خدمات پزشکی تولید و توزیع ابزارهای بهداشتی جنسیتی، توسعه بیمارستان‌های رایگان و کاهش هزینه‌های درمانی، می‌تواند باعث افزایش اطمینان و رضایت جامعه از خدمات بهداشتی و درمانی شود و در پی آن، تعادل جنسیتی را بهبود بخشد.

توسعه برنامه‌های پیشگیری از خشونت علیه زنان:

در راستای افزایش تولد نوزادان پسر نسبت به دختر، توسعه برنامه‌های پیشگیری از خشونت علیه زنان و تشویق به ارائه شکایت در مورد خشونت علیه زنان، یکی از راهکارهای موثر در کاهش عدم تعادل جنسیتی است. بهبود شرایط اجتماعی و حقوقی زنان و دختران، توسعه برنامه‌های آموزشی و ترویجی جهت آگاهی جامعه درباره خطرات خشونت علیه زنان و تشویق به گزارش دادن این خشونت‌ها، می‌تواند باعث ایجاد امنیت و اعتماد بین زنان و مردان و در نتیجه کاهش عدم تعادل جنسیتی شود.

 

توسعه برنامه‌های توانمندسازی زنان:

توسعه برنامه‌های توانمندسازی زنان و دختران، به‌عنوان یکی از راهکارهای مؤثر در کاهش عدم تعادل جنسیتی در جامعه مطرح است. این برنامه‌ها شامل ارائه فرصت‌های تحصیلی و حرفه‌ای برای زنان، تشویق به شرکت زنان در فعالیت‌های اقتصادی، توسعه برنامه‌های آموزشی و ترویجی جهت تقویت مهارت‌های زنان در زمینه‌های مختلف، و افزایش دسترسی زنان به امکانات ورزشی و فرهنگی می‌شوند.

 

سخن پایانی

در این مقاله در خصوص افزایش تولد نوزادان پسر نسبت به دختر صحبت شد. برای کسب اطلاعات بیشتر و خواندن مقالات بیشتر به وبسایت اس دیتا مراجعه نمایید

 برچسب‌ها:

تحلیل داده آمار دیتا