با توجه به اطلاع آماری که سازمان ثبت احوال و همچنین مرکزآمار ایران طی سال‌های اخیر در اختیار عموم قرار داده‌اند شاهد افزایش تولد نوزادان پسر نسبت به نوزادان دختر بوده‌ایم. این در حالیست که افزایش تولد نوزادان پسر در نتایج تحقیقات جهانی نیز مشاهده شده است که چالش‌های جدی را در پی خواهد داشت این نوع تغییرات جمعیتی در ایران بحرانی‌تر بوده و نگران‌کننده‌تر قلمداد می‌شود چرا که باعث کاهش تدریجی جمعیت و در نهایت انقراض نسل خواهد بود. ما در این مقاله از وب سایت اس دیتا با هدف بررسی افزایش تولد نوزادان پسر نسبت به دختر مطالبی را در اختیارتان قرار خواهیم داد و همچنین اطلاعات آماری در این خصوص مورد تحلیل قرار می‌دهیم تا پایان این مقاله وب سایت اس دیتا را همراهی کنید.

بر طبق اعلام سخنگوی سازمان ثبت احوال طی پنج ماه ابتدایی سال 1400 شاهد تولد 441 هزار و 670 نوزاد در کشور بوده‌ایم. همچنین به نقل از اقتصاد آنلاین در ازای تولد 107 پسر شاهد تولد 100 دختر هستیم این در حالی است که سن مادران و پدران 29 و 34 سال گفته شده است.

تولدهای ثبت شده در سال 99 نسبت به سال 98 بیانگر کاهش 6.8 درصدی زاد و ولد در سال 99 است. طبق این آمار با در نظرگرفتن آمار ولادت ثبت شده در 4 سال پیش (سال1395) شاهد 27درصد کاهش بوده‌ایم.

با توجه به اینکه حدود 51.6درصد از تمام متولدین سال 99 را پسران شامل می‌شوند عملا نیمی از جمعیت متولد شده در این سال پسران بودند. در این بین کاهش تولد دختران نسبت به پسران در تمام جهان نگران‌کننده است و نتیجه تحقیقات آماری به دست آمده پیش‌بینی می‌کند 4.5 میلیون دختر کم‌تر در جهان در سال‌های آینده به دنیا خواهند آمد.(کاهش میلیونی شمار دختران نسبت به پسران تا سال 2030 ایجاد می‌شود) حال به بررسی علل افزایش تولد نوزادان پسر طی 30 سال اخیر در کل جهان می‌پردازیم:

1.      مهم‌ترین علت در افزایش تولد نوزادان پسر تأثیر عامل ژنتیک بوده است چرا که ژنتیک یک جنین پسر از جنین دختر ضعیف‌تر است.

2.      احتمال پسردارشدن در مادران جوان خیلی بیشتر از مادران مسن است (جامعه‌ای که در دختران با سن پایین ازدواج کرده‌اند و در همان سن پایین بچه‌دار می‌شوند جامع‌ای است که نرخ تولد پسر در آن افزایش خواهد یافت.)

3.      ملیت‌ها نیز در آمار جهانی افزایش تولد نوزادان پسر دخیل است.

4.      ابتلای مادران به بیماری در تعیین جنسیت جنین تأثیر بسزایی دارد. (به نقل از مجله معتبر ساینس دیلی هپاتیت نوع ب به تنهایی عامل فقدان 40 درصدی زنان در آسیا است)

به نقل از مقاله‌ای با عنوان "افزایش وحشتناک پسرها" هشدار داده شده است افزایش زیاد از حد پسرها در کشورهای آسیایی می‌تواند صلح جهانی را تهدید نماید.

طبق نظر پروفسور "دیویداشتاین‌سالتز" در هر سنی، تقریبا در هر جایی و هر زمانی، یک مرد بیشتر از یک زن در معرض مرگ قرار دارد." حال اینکه تعداد پسران متولد شده از دختران بیشتر است به این معنی خواهد بود که تعداد مردان و زنان بزرگسال تقریبا باهم برابر خواهد بود و به همین دلیل این تئوری درست خواهد بود.