در طول سال‌های اخیر قیمت مسکن با چالش‌ها و مشکلات بسیاری مواجه  شده است، بگونه‌ای که در طی این سال‌ها شاهد افزایش روز افزون قیمت مسکن (بخصوص در کلان شهرها) بوده‌ایم. یکی از عوامل بسیار مهمی که تأثیر بسزایی بر قیمت مسکن دارد، تورم است. در کل تورم می‌تواند قدرت خرید مردم را کاهش داده و همچنین سبب افزایش قیمت کالاها و خدمات مورد نیاز مردم جامعه شود. در این مقاله از وب سایت اس دیتا قصد داریم تا به بررسی تأثیر تورم بر قیمت مسکن بپردازیم و اطلاعات مهمی را در اختیار شما قرار دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

تورم و قیمت مسکن:

 

قبل از آنکه بخواهیم تأثیرات تورم بر قیمت مسکن را مورد بررسی قرار دهیم، بهتر است که عنوان کنیم، مسکن را می‌توان از دو منظر مورد بررسی قرار داد که در زیر به آن اشاره شده است:

  • مسکن به عنوان کالایی مصرفی

  • مسکن به عنوان کالایی سرمایه‌ای

می‌توان اذعان داشت که تورم در بازار مسکن به عنوان کالایی سرمایه‌ای تأثیر بسازیی دارد، البته این موضوع بدان معنا نیست که تورم بر مسکن به عنوان کالایی مصرفی بی تأثیر است! در واقع بحث تورم و قیمت مسکن از هر جنبه‌ای قابل بررسی است اما تأثیر عمده تورم بر بازار مسکن از لحاظ ویژگی سرمایه‌ای آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

زمانی که تورم افزایش می‌یابد، ارزش پول کاهش یافته و به این ترتیب قدرت خرید در جامعه نیز کم می‌شود. بسیاری از افراد برای آنکه بتوانند ارزش پول خود را حفظ نمایند، به سرمایه گذاری فکر می‌کنند و این سرمایه گذاری می‌تواند در بازارهای مختلفی انجام شود که مسکن یکی از بازارهای موجود برای حفظ نقدینگی در دست مردم است. البته در کشور ما به دلیل وجود سودهای بانکی، افراد به سپرده‌گذاری در بانک‌ها تمایل دارند. اما نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که امروزه به دلیل افزایش بی حد و مرز تورم، بانک‌ها سود منفی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. در این حالت بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری، بازار مسکن است که بدین ترتیب سرمایه افراد حفظ شود. چشم انداز مسکن به عنوان بازار سرمایه‌ای و افزایش تورم باعث شده است تا قیمت مسکن بصورت سرسام آوری افزایش پیدا کند و نوسانات در آن بسیار بالا باشد. بنابراین لازم است که متخصصان در این حوزه برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن، تمهیداتی را انجام دهند.

 

نوسانات قیمت مسکن:

 

همان‌گونه که بیان شد، بنا به دلایل مختلفی از جمله تورم در کشور با نوسانات قیمت مسکن مواجه هستیم. افزایش قیمت مسکن بیشتر در کلان شهرهای ایران اتفاق افتاده است و دیگر شهرستان‌ها نیز با اختلاف درگیر این نوسانات شده‌اند.

روند تورم نقطه به نقطه قیمت مسکن بصورت صعودی می‌باشد. در واقع نرخ تورم نقطه‌ای یا تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه در سال قبل است. بعنوان مثال برای بررسی قیمت مسکن در ماه اردیبهشت، آن را با قیمت مسکن در ماه مشابه سال قبل مقایسه می‌کنند. در واقع بر طبق آمار و ارقام:

تورم نقطه به نقطه در اردیبشهت سال ۱۴۰۰، مقدار ۷۱.۸ درصد رسیده بود. این موضوع بدان معناست که خریداران مسکن، برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به اردیبهشت ١٣٩٩، بطور متوسط ٧١.٨ درصد بیشتر پرداخت کنند. همچنین قابل ذکر است که تورم نقطه‌ای در ماه فروردین (٨٢.٦) بود که در مقایسه با این ماه، ١٠.٨ واحد درصد با کاهش روبه‌رو شده بود.

 

بر اساس آمار بدست آمده از اقتصاد ایران:

  • در بهار سال ۱۴۰۰، بیشترین تورم نقطه به نقطه در بازار مسکن (تا کنون) رخ داده است که این رقم برابر با ۲۹.۱ درصد می‌باشد

  • بیشترین رشد سالانه اجاره بها نیز مربوط به بهار ۱۴۰۰ ثبت شده است. (تورم بازار اجاره برابر با ۲۸.۸ درصد بوده است.)

  • در سال‌های گذشته رتبه نخست تورم در مسکن مربوطه به کلان شهر تهران بود اما اکنون (در سال ۱۴۰۰) رتبه نخست تورم در بازار مسکن مربوطه به کلان شهر کرج است.

  • به لحاظ سطح قیمت مسکن، تهران همچنان دارنده رتبه نخست در میان کلان‌شهرهای کشور می‌باشد.  

  • میزان تورم نقطه‌ای در سال ۱۴۰۰، بصورت میانگین در کل کشور ۳۰ درصد اعلام شده است.

  • آمارهای تورم فصلی در قیمت مسکن نشان می‌دهد که خانوارهای شهری در تابستان ۹۹ و  ۱۴۰۰، بیشترین تورم فصلی در بخش مسکن را تجربه کرده‌اند که برابر با ۱۱.۸ درصد بوده است.

 

 

قیمت مسکن در تهران و کلان شهرهای دیگر:‌

 

به نقل از مرکز آمار ایران میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تابستان ۱۴۰۰ در کل کشور به مرز ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. این میزان در مقایسه با فصل قبل یعنی بهار ۹۹ برابر با ۲۵ درصد و در مقایسه با فصل مشابه سال قبل یعنی تابستان ۹۸ برابر با ۹۶ درصد افزایش داشته است.