کاربردهای جالب یادگیری ماشین:‌

دانش و تکنولوژی سبب تغییر زندگی انسان‌ها شده است. زندگی امروزه بشر به دنیای رایانه‌ها و سیستم‌های کامپیوتری وابسته است به صورتی که بدون آن هیچ کاری پیش نخواهد رفت. در واقع یادگیری ماشین به معنای هوشمند سازی کامپیوترهاست بدون آنکه به آن‌ها آموزش دهیم تا دقیقا چگونه رفتار کنند! یادگیری ماشین در زندگی روزمره ما کاربرد بسیاری دارد و در این مقاله از وب سایت اس دیتا قصد داریم تا به بررسی کاربردهای جالب یادگیری ماشین بپردازیم و اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با اس دیتا همراه باشید.

 

یادگیری ماشین و دنیای نوین ما:

ربات‌ها یکی از جذاب‌ترین موارد ساخته شده توسط بشر است. در واقع ربات‌ها نماینگر علم و تکنولوژی و پیشرفت آن و همچنین آینده درخشان این علم می‌باشد. امروزه ربات‌ها بخشی از زندگی بشر شده است و در آینده شاید دیگر نتوان آن بدون آن‌ها زندگی کرد. در واقع با توجه به پیشرفت علم، ربات‌های بسیار متفاوتی به وجود آمده‌اند که به انسان‌ها شباهت دارند. در آینده‌ای نه چندان دور مرز میان انسان‌ها و ربات‌ها از بین برود و تشخیص ربات‌ها از انسان‌ها بسیار ساخت باشد. تمامی این موارد ذکر شده به واسطه هوش مصنوعی امکان پذیر خواهد بود. هوش مصنوعی می‌تواند باعث آموزش و یادگیری ربات‌ها شود. در واقع یادگیری ماشین بخشی از هوش مصنوعی بوده که از آن در یادگیری و تفکر ربات‌ها استفاده می‌شود.

 

کاربردهای یادگیری ماشین:

یادگیری ماشین در صنایع مختلف و زندگی بشر کاربردهای بسیار مختلفی دارد. به صورتی که بدون این فرآیند عملا انجام امور روزمره با مشکلات خاصی مواجه می‌‌گردد. از طرف دیگر بدون یادگیری ماشین صنایع مختلف قادر به انجام کارهای خود نخواهند بود! بنابراین این فرآیند در بخش مهمی از زندگی ما را در بر گرفته است و کاربردهای متعددی دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

1)اینترنت و یادگیری ماشین:

دنیای نوین ما دنیای اینترنت است و در واقع بدون اینترنت ارتباطات در دنیا با معضل اساسی روبه‌رو می‌شود. یکی از کاربردهای یادگیری ماشین، بهره‌گیری از این فرآیند در دنیای مجازی و اینترنت است. کاربرد یادگیری ماشین در دنیای اینترنت به صورت زیر است:

  • یادگیری ماشین و شبکه‌های مجازی و اجتماعی:

در تمام شبکه‌های مجازی مانند اینستاگرام، یوتیوب، توییتر و ... از یادگیری ماشین استفاده شده است. در میان تمام شبکه‌های مجازی، اینستاگرام نمایانگر مناسبی از یادگیری ماشین است. بخش Explore اینستاگرام با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین، می‌تواند محتوایی بر اساس علاقه ما نشان دهد.

  • یادگیری ماشین و فروشگاه‌های اینترنتی:  

فرآیند یادگیری ماشین در فروشگاه‌های اینترنتی نیز کاربرد خاص خود را دارد. بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی معروف مانند فروشگاه آمازون از الگوریتم‌های یادگیری ماشین استفاده می‌کنند.

  • موتور جستجو و یادگیری ماشین

طراحی و عملکرد موتورهای جستجو نیز از جمله کاربردهای یادگیری ماشین است. موتورهای جستجو مانند گوگل از این سیستم استفاده می‌کنند.

 

2)تشخیص صدا و تصویر

یکی از مهم‌ترین کاربردهای یادگیری ماشین، تشخیص صدا و تصویر است. سیستم تشخیص صدا حتی در تلفن‌های همراه نیز قابل استفاده می‌باشد. تشخیص تصویر نیز در سیستم‌های امنیتی کاربرد فراوانی دارد. تشخیص صدا و چهره می‌تواند برای شناسایی افراد نیز به کار گرفته شود.

 

3)اپلیکیشن‌های خدماتی:

در بسیاری از اپلیکیشن‌های خدماتی از سیستم یادگیری ماشین استفاده شده است. سیستم پیش بینی موارد مختلف مانند پیش بینی آب و هوا، پیش بینی و محاسبه قیمت، بیش بینی ازدحام و شلوغی خیابان‌ها و ... بر اساس یادگیری ماشین قابل انجام است.  اپلیکیشن‌هایی مانند اسنپ و اوبر نیز از یادگیری ماشین بهره می‌برند.  

 

4)یادگیری ماشین و خدمات پزشکی:

یکی دیگر از کاربردهای یادگیری ماشین، استفاده از آن در خدمات پزشکی است. امروزه استفاده از نرم‌افزارهای مختلف در علم پزشکی نیز کاربرد دارد که این نرم افزارها بر اساس الگوریتم‌های یادگیری ماشین پیاده سازی شده‌اند.

 

5)خدمات رسانی و پشتیبانی از مشتری:

امروزه دیگر نیاز نیست تا افراد یا انسان‌ها پاسخگو همه مشتریان یک سازمان باشند. در کمپانی‌های بزرگ استفاده از ربات‌ها و ربات چت ها برای پاسخگویی شبانه روزی به مشتریان رایج است. اینکار با استفاده از یادگیری ماشین قابل انجام است که می‌تواند خدمات رسانی و پشتیبانی از مشتری را به نحو احسنت انجام دهد.

 

6)سرویس‌های مالی:

یادگیری ماشین و هوش مصنوعی می‌تواند در خدمات رسانی مالی بسیار کاربردی باشد. در واقع این فرآیند می‌تواند به بانک‌ها و موسسات مالی کمک شایانی نماید تا آن‌ها بتوانند امور مالی خاص و تصمیم‌گیری‌های مربوطه به آن را به انجام دهند.  

 

کاربرد یادگیری ماشین در صنعت:

علاوه بر موارد مذکور در فوق، کاربرد یادگیری ماشین در صنایع مختلف قابل چشم پوشی نیست. از جمله کاربردهای خاص این فرآیند در صنعت، می‌توان به موارد مهم زیر اشاره داشت:

  • ساخت خودروها و ربات‌های مختلف
  • ساخت پهپادها
  • شناسایی زبان‌ها و گفتارهای مختلف
  • تشخیص چهره در اماکن امنیتی
  • تشخیص تومورها و سرطان در بدن انسان‌ها
  • شناسایی توالی‌های ژنتیکی مرتبط با بیماری‌ها
  • شناسایی مولکول‌ها و عناصر در ساخت داروهای مختلف و ...  

 

سخن پایانی:

کاربرد یادگیری ماشین در زندگی روزمره ما، قابل انکار نیست. در واقع به واسطه این علم می‌توان زندگی سهل‌تری برای انسان‌ها فراهم کرد. شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت اس دیتا مراجعه کنید.

 

مرکز آمار ایران