نیلوفر رجب نیک
نیلوفر رجب نیک

مطالعه این مقاله حدود 14 دقیقه زمان ‌می‌برد.
1401/02/23
258


آمار و هوش مصنوعی


دنیای نوین امروز به داده‌ها و علوم ریاضی وابسته است. در واقع داده‌ها بخشی جدا نشدنی از زندگی روزمره ما هستند. امروزه با گسترش شبکه اینترنت و به وجود آمدن فضاهای مجازی مختلف با حجم انبوه و بسیار بزرگی از داده‌ها مواجه هستیم که در هر صورت تحلیل و بررسی آن‌ها و به دست آوردن اطلاعاتی خاص از داده‌ها در کسب و کارهای مختلف اهمیت بالایی دارد. در واقع داده‌کاوی در دنیای نوین امروز به یک علم بسیار مهم و حیاتی تبدیل شده است که در صورت نبود آن انجام بسیاری از امور با مشکل مواجه خواهد شد. قابل ذکر می‌باشد که استخراج داده‌ها و تحلیل آن‌ها برای دستیابی به بینشی صحیح در هر امر یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مسائلی است که در دنیای امروز باید به آن توجه شود. در واقع بقای کسب و کارها و ماندن آن ها در عرصه تجارت به استخراج داده‌ها و تفسیر اطلاعات آن‌ها وابسته می‌باشد. امروزه هوش مصنوعی در زمینه تحلیل داده و داده‌کاوی بسیار کاربرد دارد و از آن برای استخراج داده‌ها و داده‌کاوی هوشمند استفاده می‌شود. در این مقاله از وب سایت اس دیتا قصد داریم تا به بررسی آمار و هوش مصنوعی بپردازیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات لازم تا انتهای این مطلب با اس دیتا همراه باشید. 

علم داده چیست؟  

جهان نوین امروز، بر داده‌ها و علوم وابسته به آن استوار است. به صورت کلی علم داده مجموعه‌ای از ابزارها، الگوریتم‌ها و اصول یادگیری ماشین بوده که هدف آن کشف کردن الگو از میان داده‌های خام است. در واقع همه چیز در دنیا با استفاده از داده‌ها و بررسی و تحلیل آن‌ها معنا پیدا کرده و داده‌ها نقش بسیار مهمی دارند. از طرف دیگر ذخیره‌سازی و استفاده بهینه از داده‌ها یکی از دغدغه‌های اصلی سازمان‌ها و کسب و کارهای مختلف بوده است. به همین دلیل است که در سال‌های اخیر بسیاری از دانشمندان داده و سازمان‌های متخصص داده بر روی ساختن چهارچوب‌ها و راه‌حل‌هایی برای مدیریت داده‌ها (مدیریت داده‌ها شامل استخراج و ذخیره‌سازی آن‌ها تا تحلیل و استراتژی‌های داده‌ محور می‌باشد) تمرکز کرده و قصد انجام آن را دارند. علم داده امروزه به اندازه‌ای مهم و پررنگ شده است که از آن در صنایع مختلف بهره می‌برند و بسیاری از علوم دیگر (حتی علوم پزشکی و آزمایشگاهی) نیز به آن وابسته می‌باشد. از این علم در کسب و کارهای مختلف نیز بهره گرفته می‌شود و علم داده به عنوان علمی جدا نشدنی از زندگی نوین بشر شناخته شده است!

آمار و علم داده:

میان آمار و علم داده رابطه تنگاتنگی وجود دارد. می‌توان اذعان داشت که آمار هسته اصلی علم داده را تشکیل می‌دهد. در واقع برخورداری از یک دانش مناسب در زمینه آمار می‌تواند کمک شایانی به شما نماید تا هوشمندانه‌تر رفتار نمایید و به علاوه نتایج با معنی و مهم‌تری را به دست آورید.

همان‌گونه که می‌دانید، علوم داده یک دانش بسیار بزرگ است و رشته‌ها و علوم دیگر زیر مجموعه‌ای از آن به شمار می‌آیند. از آنجایی که علوم مرتبط با ریاضی از یکدیگر جدا نبوده و همگی آن‌ها به نحوی با یکدیگر ارتباط دارند، علوم داده نیز بخش بزرگی از ریاضیات را تشکیل می‌دهد. میان آمار و علم داده ارتباطی وجود دارد و می‌توان اذعان داشت که آمار یکی از مهم‌ترین مباحث ریاضی در علم داده به شمار می‌آید. این علم حاوی ابزارها و دانش‌های با ارزشی است که دانشمندان و متخصصان در علم داده باید به صورت کامل با ان آشنا باشند و حتی به صورت مداوم از آن بهره ببرند.

با این وجود برخی از مشاغل مرتبط با علوم داده نیز وجود دارد که از آمار در آن‌ها کمتر استفاده می‌شود. اما بخش‌ها یا قسمت‌هایی از علوم داده وجود دارد که به آزمایش‌های آماری وابسته می‌باشد و بیشتر متخصصان و دانشمندان در این حوزه با آن در ارتباط هستند. از طرف دیگر باید اشاره شود که  مشاغل مرتبط با علوم داده وجود دارد که احتمالا در آن‌‌ها کمتر از آمار استفاده شود. باید اشاره شود که برای تحلیل داده‌ها نیز از تست‌ها و آزمایش‌های آماری نیز استفاده می‌شود. در واقع این آزمایش‌های آماری برای ثابت شدن معتبر بودن داده‌ها و موارد وابسته به آن یک نیاز به شمار می‌آید و این موضوع می‌تواند مهم‌ترین ارتباط میان آمار و علم داده را بازگو کند.

هوش مصنوعی چیست؟

در مقالات گذشته درباره هوش مصنوعی اطلاعات جامعی را در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم. در این مطلب نیز به صورت کلی تعریفی از هوش مصنوعی را بیان می‌کنیم و پس از آن به بررسی آمار و هوش مصنوعی خواهیم پرداخت.

هوش مصنوعی علمی است که می‌تواند ماشین‌ها را در داشتن رفتاری مانند رفتار انسان یاری کند! به عبارت دیگر هوش مصنوعی می‌تواند تمامی رفتارها و سنجش‌های انسان را در یک ماشین یا یک ربات قرار دهد. با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان وظایف مهمی را به ماشین‌ها سپرد و از آن‌ها در مکان‌های خاص (به عنوان مثال مکان‌هایی که ورود انسان میسر نیست مانند کرات دیگر) استفاده کرد. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که میان آمار، داده و هوش مصنوعی نیز ارتباط وجود دارد. در واقع باید اشاره داشت که هوشمند شدن هوش مصنوعی به وسیله داده‌ها به وجود می‌آید. ممکن است این سوال برای شما عزیزان به وجود بیاید که چرا داده‌ها در هوش مصنوعی نقش پر رنگی را ایفا می‌کنند؟!

برای پاسخ به این سوال می‌توان بیان کرد که حل مشکل توسط هوش مصنوعی بسیار مهم است. در واقع اگر هوش مصنوعی بخواهد مشکلی را در زمینه‌ای خاص حل و فصل کند، به داده‌ها و اطلاعات مربوط به آن نیاز دارد. هوش مصنوعی می‌تواند داده‌ها و اطلاعات مربوط به یک موضوع خاص را جمع آوری کرده و از آن برای آموزش بهره ببرد، به صورتی که با استفاده از این داده‌ها و اطلاعات، محاسباتی خاص را بر روی آن‌ها انجام می‌دهد تا مسائل و مشکلات را در آن مورد خاص حل و فصل کند!

آمار و هوش مصنوعی:

علاوه بر علم داده، آمار نیز در مدل‌‌‌های یادگیری ماشین نقش مهمی را ایفا کرده و جایگاه خاصی دارد. مانند علم داده، آمار و هوش مصنوعی نیز با یکدیگر رابطه داشته به صورتی که بسیاری از مدل‌‌‌های یادگیری ماشین از وزنه آماری برای نگهداری آمار در اندازه‌‌هایی خاص استفاده می‌کنند . به عبارتی دیگر آمار یک علم بزرگ و کاربردی به شمار می‌آید و از طرف دیگر ترکیب آمار و هوش مصنوعی می‌تواند ماشین‌هایی هوشمند را در اختیار بشر قرار دهد. باید بدانید که علم آمار به کامپیوترها و رایانه‌ها این امکان را می‌دهد تا اطلاعات قدیمی را بسنجند و ان‌ها را پیش بینی کنند. میان علم داده، آمار و هوش مصنوعی رابطه‌ای بسیار مهم وجود دارد که تکنولوژی کل دنیا به آن‌ها وابسته می‌باشد. بنابراین این علوم از یکدیگر جدا نبوده و در کنار هم کار می‌کنند.

 

 

نکته بسیار مهم: 

ممکن است این سوال برای شما عزیزان به وجود بیاید که برای فعالیت در زمینه علم داده تا چه میزان باید با آمار آشنا بود؟! در واقع برای پاسخ به این سوال باید اشاره شود که داشتن دانش و اطلاعات کافی از آمار برای فعالیت در زمینه علم داده یک موضوع بسیار مهم است. در واقع هر دانشمند داده دید مناسبی نسبت به آمار و فرمول‌های مربوط به آن دارد و داشتن تسلط کافی بر آمار یک موضوع اساسی برای دانشمندان داده به حساب می‌آید. داشتن دانش کافی در زمینه‌های زیر برای دانشمندان داده مهم است:

 

سخن پایانی:

هوش مصنوعی یکی از جالب‌ترین و کاربردی‌ترین ساخته‌های دست بشر است که تکنولوژی روز دنیا به آن وابسته می‌باشد. میان علم داده، آمار و هوش مصنوعی رابطه تنگاتنگی وجود دارد که در این مطلب به آن پرداختیم. شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت اس دیتا مراجعه فرمایید.   

 

 برچسب‌ها:

تحلیل داده آمار دیتا داده کاوی