کیمیا آبان
کیمیا آبان

مطالعه این مقاله حدود 14 دقیقه زمان ‌می‌برد.
1401/06/02
281


تفاوت هوش مصنوعی و هوش تجاری


هوش تجاری و هوش مصنوعی تعاریف نزدیکی با یک‌دیگر دارند. اما با این وجود این دو اصطلاح تفاوت‌های بسیاری با هم داشته و نمی‌توان آن‌ها را یکسان تلقی کرد. با این حال با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی هر دو آن‌ها در حال پیشرفت هستند. در واقع هوش مصنوعی به مطالعه طرز تفکر، الگو و الگوریتم فکر انسان می‌پردازد تا بتواند آن را در ماشین‌ها پیاده سازی کند. اما هوش تجاری یک فناوری به خصوص است که به منظور تصمیم‌گیری و ارائه راه‌حل‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله از وب سایت اس دیتا قصد داریم تا به بررسی تفاوت‌های هوش مصنوعی و هوش تجاری بپردازیم و اطلاعات کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

هوش مصنوعی چیست؟

در مقالات گذشته درباره هوش مصنوعی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار داده‌ایم. هوش مصنوعی تکنولوژی است که به دست انسان‌ها ساخته شده و از این علم در ساخت ماشین‌های هوشمند استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که فناوری هوش مصنوعی از الگوریتم‌ها و دستورهایی که با برنامه‌ریزی‌های پیوسته ساخته شده‌اند، به وجود می‌آید. در دنیای نوین امروز ما زندگی رو به ماشینی شدن و پیشرفت پیش می‌رود، که این موقعیت به دلیل ابداع فناوری هوش مصنوعی به وجود آمده است. این فناوری و تکنولوژی می‌تواند در زندگی انسان‌ها نقش بسیار جدی داشته باشد.

هوش مصنوعی فناوری است که با سیستم‌های کامپیوتری در ارتباط بوده و برای آن یکسری وظایف خاص تعریف می‌شود. این وظایف از الگوریتم‌ها و برنامه‌های خاصی وظایف تعریف شده و شامل دستوراتی است که به تصمیم‌گیری ماشین هوشمند می‌انجامد. انسان‌ها می‌توانند از این فناوری و تکنولوژی خاص استفاده های بی‌شماری داشته باشند (از نظافت خانه گرفته تا پرتاب ماهواره‌های فضایی و فضاپیما‌ها).

 

هوش تجاری چیست؟

هوش تجاری یک فناوری است که بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌ها شکل گرفته است.  هوش تجاری یا BI، می‌تواند اطلاعات یک شرکت را تجزیه و تحلیل کرده و به مدیران کمک نماید کدام عامل در سازمان، سود بیشتری را به همراه دارد. از طرف دیگر این فناوری با تحلیل داده‌ها می‌تواند می‌تواند میزان سود و زیان سازمان را به اطلاع مدیران برساند. در واقع در هوش تجاری اطلاعات کاملی در خصوص تجارت سازمان در اختیار مدیران قرار می‌گیرد که به واسطه آن می‌توان تصمیم‌گیری‌هایی را اتخاذ کرد. سیستم هوش تجاری می‌تواند مزایای بی شماری را برای سازمان‌ها و مدیران به همراه داشته باشد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها به صورت زیر خواهد بود:

 

تفاوت‌ هوش مصنوعی و هوش تجاری:

با توجه به تعاریف ارائه شده در فوق تا حدی می‌توانید تفاوت هوش مصنوعی و هوش تجاری را حدس بزنید. نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که تکنولوژی هوش مصنوعی فقط از روی کنجکاوی انسان طراحی و ساخته شد. در کل انسان موجودی کنجکاو بوده و همین کنجکاوی وی سبب پیشرفت آن شده است. سفر به دور دست‌ها و کرات دیگر یکی از مصادیق کنجکاوی آن است (که البته به واسطه سیستم‌های رایانه‌ای و هوش مصنوعی میسر می‌شود). در ابتدای ساخت هوش مصنوعی انسان در این فکر بود که بتواند دستگاه هایی بسازد که هوشی شبیه به انسان داشته باشند!

بعلاوه لازم به ذکر است که هوش تجاری به منظور تصمیم‌گیری در شرکت‌ها و سازمان‌ها به وجود آمد. هر دو هوش تجاری و هوش مصنوعی می‌توانند برای سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف بسیار کاربردی باشند.  در این بخش نیز به مقایسه ویژگی‌های میان این دو فناوری می‌پردازیم تا بتوانید تفاوت هوش مصنوعی و تجاری را در کنید.

 

ویژگی‌های هوش مصنوعی:

 

  

 

ویژگی‌های هوش تجاری:

    

 

اهداف هوش مصنوعی و هوش تجاری:

همان‌گونه که می‌دانید، هدف از هوش مصنوعی ایجاد طرز تفکر و رفتار یک انسان در ماشین‌ها می‌باشد. اما هدف از هوش تجاری تحلیل داده‌ها و اطلاعات به صورت اطلاعات قابل درک است. زمانی که داده به اطلاعات قابل درک تبدیل می‌شود، تصمیم‌گیری برای مدیران آسان‌تر شده و می‌توانند پله‌های ترقی را یکی یکی طی کنند. هرچقدر هوش تجاری پیشرفت کند، بر آینده موقعیت تجاری سازمان‌های مختلف تاثیر گذار است. بنابراین متخصصان در این حوزه به دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند در آینده این هوش را گسترش دهند.  

 

سخن پایانی:

شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت اس دیتا مراجعه نمایید. اس دیتا با بهره‌گیری از متخصصان داشبوردهای متنوعی را در زمینه هوش تجاری طراحی کرده است که می‌تواند بر آینده شرکت‌ها تاثیرگذار باشد.  

 

 برچسب‌ها:

تحلیل داده آمار دیتا قیمت گذاری با هوش مصنوعی سیستم توسعه محصول