ما در مقاله کاهش تولیدات ماکارونی در مورد آمار کاهش تولیدات و مصرف این ماده غذایی صحبت کردیم. با نیم نگاهی به این مقاله درمی‌یابیم که پیش‌بینی ساده‌ای از گرانی اخیر داشته‌ایم. با توجه به صادراتی که در این زمینه همیشه صورت می‌پذیرفت بدیهی است که با بحران رو به رو شویم. در این مقاله می‌خواهیم دلایل افزایش قیمت‌های کنونی ماکارونی را بررسی کنیم.

قیمت ماکارونی

با توجه به محتواهای منتشر شده در زمینه قیمت‌گذاری می‌توان به این نتیجه رسید که قیمت‌گذاری ماکارونی هم بر اساس سیستم تولیدی آن انجام می‌گیرد. یعنی مجموع هزینه‌ مواد اولیه و هزینه مراحل تولید بعلاوه سود هزینه کلی به دست خواهد آمد. مسئله این روزهای ما دلیل اصلی گرانی ماکارونی است. چرا که با ارائه آرد یارانه‌ای طبیعتاً قیمت‌ها باید پایین بیاید.

دلیل افزایش قیمت ماکارونی

از آن‌جایی که گندم ماده اصلی تولید ماکاورنی است بنابراین کاهش تولید گندم موجب ایجاد نوعی خشکسالی یا به عبارت ساده‌تر گرانی می‌شود. کشورهایی مثل روسیه و اوکراین بزرگ‌ترین قطب تولید این ماده هستند چیزی نزدیک به ۴۰ تا ۶۰ درصد گندم جهان توسط این دو کشور تأمین می‌شود. با وجود جنگ رخ داده بین آن‌ها با کمبود گندم مواجه هستیم. بهتر است خاطر نشان کنیم برخی از سودجویان و فرصت‌طلبان با دریافت آرد یارانه‌ای محصولی که تولید می‌شود را با قیمت آزاد عرضه می‌کنند.

آرد و تاثیر آن در افزایش قیمت ماکارونی

به نقل از وب‌سایت صبح ملت نیوز و طبق توزیع آرد شرکت بازرگانی دولتی ما سه دسته آرد داریم. دسته اول آرد نانوایی‌ها که کیلویی ۶۵۰ تومان و دسته دوم آرد نان‌های صنعتی و فانتزی که کیلویی ۹۰۰ تومان است. این قیمت‌ها در حال حاضر ثابت هستند و تغییری نکرده‌اند. اما دسته سوم مربوط به آرد کیک، کلوچه و ماکارونی است. این آرد از کیلویی ۲۵۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش داشته است. بر اساس گفته‌های رئیس انجمن آردسازان بیش از ۱۰ روز گذشته به کارخانه‌ها ابلاغ شد که آرد کارخانه‌های تولید ماکارونی، کیک، کلوچه و رشته‌پزی‌ها ۵ برابر شده است. با این اوصاف اگر آرد ۵ برابر شود قیمت ماکارونی ۲ برابر می‌شود. در هیاهوی افزایش قیمت ماکارونی بسیاری از نانوایی ‌ها هم قیمت نان را افزایش داده‌اند. علت این افزایش را می‌توان افزایش دستمزدها و سوخت دانست.

کلام آخر

با کنترل بیشتر بر موضوع قاچاق آرد می‌توان به زودی بر این بحران هم غلبه کرد. دولت برای هر تن آرد صنف و صنعت ۳۵۰ دلار درتن و برای نانوایی‌ها ۴۰۰ دلار در تن یارانه می‌دهند. بنابراین نرخ آرد در کشور ما یک دهم قیمت جهانی خواهد بود.