هرگاه حرف از هنر و نقاشی به میان می‌آید اولین چیزی که در ذهن همه نقش می‌بندد مداد رنگی است چون جلوه طرح و نقاشی شما را دو چندان می‌کند. در انتخاب مداد رنگی باید ملاک‌های مهمی را در نظر بگیریم اینکه مصرف‌کننده آن مبتدی است یا فردی حرفه‌ای؟ اینکه قرار است مدام حمل شود و به جاهای مختلف برده شود یا خیر؟ و ده‎‌ها ملاک دیگر اما برای مصارف دانش‌آموزی بهتر است از برندهای ایرانی مداد رنگی استفاده شود چون هم به صرفه است و از لحاظ کیفی هم مشکلی ندارد.

در بین برندهای ایرانی مداد رنگی برند شرکت آریا از لحاظ استحکام و اینکه از مواد غیرسمی استفاده می‌شود بسیار مورد توجه است. شرکت تولید نوشت‌افزار آریا علاوه بر مداد رنگی در حوزه آبرنگ، خمیربازی، پاستل و ده‌ها محصول بازی و سرگرمی دیگر فعالیت می‌کند.

برند مداد رنگی پلیکان با رنگ‌دهی فوق‌العاده‌ای که دارد همه را جذب می‌کند و قیمت عالی این برند سبب فروش بالای آن شده است. شرکت پلیکان هم لوازم‌التحریر و هم محصولات کاغذی و اداری را تولید می‌کند حتی در حیطه تولید تیغ اصلاح سیلور هم فعالیت می‌کند.

برند پارسی کار با توجه به کیفیت خوبی که دارد و بسته‌بندی‌هایی که مخصوص دختران و پسران در نظر گرفته است خیلی مناسب مدرسه است. شرکت پارسی‌کار با محصولات متنوع نوشت‌افزاری (خودکار، مداد رنگی، پاک‌کن، مداد و ...) جایگاه ویژه‌ای بین مصرف‌کنندگان دارد چون با دادن دو سال ضمانت بر روی محصولاتش اطمینان خاطر را به خریداران خود می‌دهد.

هر کس در حوزه هنر و نقاشی فعالیت کوچکی کرده باشد با نام برند خارجی مداد رنگی فابرکاستل آشنا است چون مغز مداد رنگی‌ها را روغنی درست می‌کند کیفیت بالا و روانی دارد اما قیمت بالایی را دارد. شرکت فابرکاستل با تولید مداد رنگی‌، گواش و آبرنگ در انواع طرح‌ها و مدل‌های متعدد طرفداران خاص خود را دارد.

 در ایران همه نام برند استدلر را شنیده‌اند اکثر مدادهای مشکی برای مشق بچه‌ها از این برند است به علت کیفیت و سابقه درخشانی که رقم زده است و قیمت مناسبی هم دارد. شرکت استدلر در بین محصولاتش در زمینه تولید روان‌نویس، مداد سیاه، پاک‌کن، انواع ماژیک، مداد نوکی و انواع تراش و مداد رنگی فعالیت دارد.

مقایسه‌ای برای قیمت مداد رنگی در خرید:

برای خرید مداد رنگی‌ 12 رنگ برند آریا قیمت‌ها از 29500 تومان شروع می‌شود، مداد رنگی 12 رنگ برند پلیکان از 44500 تومان و برند پارسی‌کار از 27800 تومان اما فابرکاستل از 59000 تومان شروع و استدلر مداد رنگی 12 رنگ را از 37500 قیمت‌گذاری کرده و مشتری بسیاری دارد.

در مورد مداد رنگی‌های 24 رنگ هم برند آریا از 60500 تومان و برند پلیکان از 132000 تومان،  پارسی‌کار از 72000 هزار تومان قیمت‌گذاری شده‌اند. برند فابرکاستل برای مداد رنگی‌های 24 رنگ قیمت‌گذاری را از 125500 تومان شروع اما برند استدلر مثل همیشه با قیمت‌گذاری عالی و همراه با کیفیت از 84000 تومان شروع می‌شود.