در زمانه حال حاضر تمام خدمات و محصولات از روند قیمت‌گذاری‌ها مستثنا نیستند بلکه تک‌به‌تک با توجه به آپشن‌هایی که دارند باید قیمت‌گذاری شوند. کارت‌های هوشمند برای تلفن‌همراه یا همان سیم‌کارت‌ها هم در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا با شیوه قیمت‌گذاری و ملاک‌های تأثیرگذار در قیمت سیم‌کارت‌ها آشنا شویم با وب‌سایت اس دیتا همراه باشید.

شرایط فروش سیم‌کارت‌ها

       ·            سیم‌کارت قطعی و یا شکایت نداشته باشد

       ·            20 روز از آخرین تعویض سیم‌کارت گذشته باشد

       ·            مالک سیم‌کارت با کارت ملی حضور داشته باشد

قیمت‌گذاری سیم‌کارت‌ها

در دنیای امروزی معاملات سیم‌کارت‌ها به خصوص سیم‌کارت‌های دائمی طرفداران بسیاری دارد. در بالا و پایین‌های موجود کوچک‌ترین تغییری در قیمت یک سیم‌کارت بر روی تمامی سیم‌کارت‌ها تأثیرگذار خواهد بود. بهتر است قبل از اقدام به خرید سیم‌کارت و یا حتی فروش سیم‌کارتتان ابتدا در اینترنت استعلام کنید و از طریق وب‌سایت‌ها بازه‌ حدودی قیمت‌ها را به دست بیاورید تا در زمان خرید و فروش دچار مشکل نشوید. برای قیمت‌گذاری سیم‌کارت‌ها به موارد مختلفی باید توجه کرد که مهم‌ترین عامل آن اعتباری و یا دائمی بودن خط است. تفاوت عمده سیم‌کارت‌های اعتباری و دائمی در پرداخت قبض است که برای سیم‌کارت دائمی قبض خواهیم داشت (مثل خطوط ثابت همراه‌اول) ولی برای خطوط اعتباری خرید شارژ را داریم (مثل خطوط ایرانسل) که اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال شناخته شده است و در سال 1384 راه‌اندازی شده است. از طرفی چه سیم‎‌کارت‌های دائمی و چه سیم‌کارت‌های اعتباری با توجه به پیش‌شماره‌ای که دارند قیمت‌گذاری خواهند شد. پس از این موارد نوع اپراتور و کد خط تأثیرگذارترین عامل در قیمت‌گذاری سیم‌کارت‌ها است. به عنوان مثال در خطوط همراه‌اول سیم‌کارتی که با 09123 شروه می‌شوند 30 درصد ارزان‌تر از سیم‌کارت‌های 09122 هستند.

در بازار امروزی قیمت‌گذاری سیم‌کارت‌ها دستخوش تغییرات بی‌اساس شده است اما اگر سیم‌کارت را از طریق خود اپراتور تهیه کنید تعرفه ثابتی را می‌بینید.

خطوط ثابت

یکی از معروف‌ترین اپراتورهای خطوط تلفن‌همراه، همراه‌اول بوده که در سال 1373 اولین خط خود را به بازار ارائه کرد. خطوطی که با پیش‌شماره 0912 شروع می‌شوند و شماره رندی دارند از محبوبیت بیشتری در بین مردم برخوردار هستند که خطوط ثابت همراه‌اول نام می‌گیرند و به عنوان سیم‌کارت‌های پرفروش شناخته می‌شوند. همین امر سبب شده که هر روز شاهد تغییر قیمت این سیم‌کارت‌ها باشیم. در بازار فروش سیم‌کارت‌های 0912 اگر خطی با کد خط 1 شروع شود به‌ عنوان گران‌ترین خط تلقی می‌شود اما اگر سیم‌کارتی از 0912 با کد خط صفر شروع شود ارزان‌ترین خطوط را شامل می‌شود. در مورد تمامی کالاها نو و یا دست دوم (کار‌کرده) بودن ملاکی از تعیین قیمت است و قیمت‌گذاری سیم‌کارت‌ها هم از این موضوع بی‌نصیب نبوده است.

آنتن‌دهی

برخی از خطوط با توجه به نوع آنتن‌دهی مختص استان‌های خاصی هستند اما خطوط 0912 در تمامی استان‌ها آنتن‌دهی خوبی دارد ولی شهرستان‌هایی که دارای سیم‌کارت 0912 هستند به‌راحتی نمی‌توانند سیم‌کارتشان را در تهران بفروشند چون ارزش کمتری برای آن خطوط در نظر گرفته می‌شود و عمدتاً کسی در تهران مایل به خرید این سیم‌کارت‌ها نیست.