شرایط زندگی ماشینی امروزی به گونه‌ای طراحی شده است که در بیشتر امور روزمره نیازمند استفاده از فناوری‌های جدید هستیم. فناوری‌ها و پیشرفت‌های حال حاضر علاوه بر آسان نمودن فعالیت‌های مردم از اتلاف وقت هم جلوگیری می‌کند. ماشینی شدن زندگی تا جایی مطلوب است که در امر اقتصاد سبب پیشرفت گردد. داغ‌ترین تکنولوژی حال حاضر فناوری هوش مصنوعی است. اینکه هوش مصنوعی چیست؟ چه کاربردی دارد؟ و مهم‌تر از همه اینکه هوش مصنوعی در اقتصاد جایگاهی دارد؟ سوالاتی است که در این مقاله به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

تعریف هوش مصنوعی

با شنیدن هوش مصنوعی اکثر افراد به فکر ربات‌های هوشمند فرو می‌روند. درسته که بیشتر ربات‌ها مجهز به سیستم هوش مصنوعی هستند اما ساده‌ترین تعریف برای هوش مصنوعی ماشین‌هایی با قابلیت تفکر هستند. به نوع دیگر پیشرفت تکنولوژی با شانس موفقیت بالا را هوش مصنوعی یا ماشین‌های هوشمند می‌نامند. استفاده از سیستم‌های هوش مصنوعی موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه می‌شود. از طرفی روند تصمیم‌گیری را ساده‌تر و با سرعت بیشتر طی خواهیم کرد.

تأثیر هوش مصنوعی بر وظایف نیرو انسانی

 بزرگ‌ترین نگرانی جامعه از هوش مصنوعی به موضوع از دست دادن کار افراد برمی‌گردد. باور غلطی که دیدگاه‌ها را نسبت به هوش مصنوعی سرد می‌کند همین موضوع است. از این رو جایگاه و وظایف نیرو انسانی تغییر می‌کند.

کاربردهای هوش مصنوعی

سیستم‌های هوش مصنوعی در کسب‌وکارهای مختلف تأثیرگذار خواهد بود. در زیر برخی از کسب‌وکارهایی که از هوش مصنوعی بهره گرفته‌اند را آورده‌ایم:

  • ردیابی مجرمان:

با شناسایی چهره متخلفان به نهاد مربوطه اخطار می‌دهند.

  • مشاوره مالی:

از طریق دریافت و بررسی اطلاعات مالی هر فرد در زمینه‌های برنامه‌های مالی و اقتصادی مشاوره می‌دهد.

  • سرعت در تولید:

بهره‌گیری از ربات‌های صنعتی موجب می‌شود مجزا از نیرو انسانی، وظایفی انجام گیرد.

  • پزشکی:

سیستمی مانند IBM Watson اطلاعاتی را دریافت می‌کند بعد از بررسی و اطمینان توانایی پاسخ به سوالات را دارد.

آیا هوش مصنوعی در اقتصاد جایگاهی دارد؟

طبق اطلاعاتی که از تأثیر هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف امروزی داریم حاکی از رشد آن در آینده نزدیک خواهد بود. با رشد هوش مصنوعی در دنیای امروزی می‌توان پیش‌بینی کرد در کمتر از ۱۰ سال آینده اقتصاد به رشد ۲۰ تریلیون دلاری می‌رسد. مثلاً بخش کالاهای مصرفی و مسکن با استفاده از هوش مصنوعی ۱۹ درصد رشد کرده‌اند.