جراحی‌ها زیبایی به عنوان جراحی‌های محبوب بین مردم شناخته شده‌اند. بسیاری هم برای پوشاندن سن خود روی به انواع جراحی می‎‌آورند. همه ما شاهد عوارض بسیاری از این جراحی‌ها هم بوده‌ایم. چرا که تعداد زیادی از این جراحی‌ها بدون دلیل واجب و توسط افراد غیرمتخصص صورت گرفته است. خسارت‌های وارده بر چهره بسیاری از افرادی که تن به این عمل‌ها می‌دهند غیرقابل جبران است. ما در این مقاله قصد داریم انواع این عمل‎‌ها و آمارهای مربوط به آن را به شما ارائه کنیم.

عمل‌های زیبایی

عمل‌های زیبایی هرگاه که در مسیر اصلاح یک عیب توسط متخصص مربوطه انجام گیرد غیرمعمول شناخته نخواهد شد. اما اگر غیر از این باشد قابل توجیح و توضیح نیست. جراحی‌های زیبایی از این رو که در عضوهای مختلف انجام می‌پذیرد انواع گوناگونی دارند. برخی از آن‌ها را در زیر آورده‌ایم:

۱.    کاشت مو

۲.    زیبایی بینی

۳.    لیفت در عضوهای مختلف

·       بازو

·       صورت

·       گردن

۴.    لیزر پوست

۵.    زیبایی پلک

۶.    لایپوساکشن

۷.    زیبایی گوش

۸.    گونه گذاری

جراحی چند مرحله‌ای

برخی از جراحی‌های زیبایی منوط به یک بار مراجعه نخواهند بود. به عنوان مثال عمل کشیدن پوست صورت در جهت جوان‌تر نشان دادن فرد انجام می‌گیرد. اما این را باید در نظر داشت که طی گذر زمان پوست به پیر شدن خود ادامه می‌دهد. بنابراین پس از طی ۱۰ الی ۱۵ سال چنین جراحی‌هایی مجدد باید تکرار شود.

آمار عمل‌های زیبایی

نباید منکر این موضوع شد که برخی از جراحی‌ها به دلیل مسائل پزشکی و نیاز سلامتی فرد صورت می‌گیرد. اما طی آماری که در دست است ۵۶ درصد از عمل‌ها به علت مسائل زیبایی خواهد بود. دلایلی مثل چشم و هم چشمی و مدهای روز به ترتیب ۱۴ و ۱۲ دردصد از جراحی‌ها را شامل می‌شود. یکی از دلایل که مورد توجه قرار می‌گیرد مواردی است که با جراحی عضو مربوطه اعتماد به نفس فرد بیشتر می‌شود. این عامل هم ۱۱ درصد را تشکیل داده است.

در بعضی از کشورها متقاضی جراحی‌های زیبایی بیشتر از دیگر کشورها است. نمودار زیر هم در این خصوص آماری را نشان می‌دهد که آن را بررسی می‌کنیم:

ونزوئلا بر اساس آمار عنوان رتبه اول را بین کشورهای بررسی شده در زمینه دوستداران جراحی پلاستیک با ۷.۶ از هر ۱۰۰۰ نفر را دارد. با تفاوت اندک بعد از ونزوئلا کشور برزیل با ۷.۴ نفر رتبه دوم را دارا است. این آمار حاکی از آن است که پس از کلمبیا با ۶ نفر، کشورهای آمریکا ۴.۶، اسپانیا ۴.۶، آلمان ۴.۳ و مکزیک ۴ نفر تفاوت اندکی با هم دارند. در این آمار ایران با ۱.۵ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر کمترین میزان علاقه به جراحی را به خود اختصاص داده است.

 

نتیجه‌گیری

با زیاد بودن درخواست‌ها و تمایل به عمل زیبایی در ایران چون مساحت کشور زیاد است درصد بزرگی را در جهان شامل نمی‌شود.