نیلوفر رجب نیک
نیلوفر رجب نیک

مطالعه این مقاله حدود 7 دقیقه زمان ‌می‌برد.
1401/01/24
182


آمار فروش سهام عدالت


 

در طی دو سال گذشته شاهد انتقال مدیریت سهام عدالت به صاحبان این سهام بوده‌ایم که این موضوع توانست تا در بازساماندهی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی، ایجاد امکان فروش بخشی از دارایی، مدیریت عرضه بخش آزاد شده و... تاثیر بسزایی داشته باشد. اگر بخواهیم تعریفی از سهام عدالت داشته باشیم، باید اشاره کنیم که سهام عدالت یک نوع یارانه می‌باشد که در دولت نهم از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان سهام ذکر شده واگذار می‌شود. دولت با عرضه این سهام اهداف بزرگی داشته است که یکی از بزرگ‌ترین اهداف آن، عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور عزیزمان ایران بوده است. در این سهام، قسمتی از سهام‌های شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم درآمد جامعه فروخته می‌شود.  در این مقاله از وب سایت اس دیتا قصد داریم تا به بررسی آمار فروش سهام عدالت بپردازیم و اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سهام عدالت و آمار فروش آن:

پیش از آنکه به بررسی آمار فروش سهام عدالت بپردازیم، باید بیان کنیم که پشتیبان اصلی این سهام دولت است و هیچ برگه ای به خودی خود ارزش پیدا نمی کند و به عنوان اوراق بهادار شناخته نمی شود تا هنگامی که یک سازمان یا یک دولت از آن حمایت کرده و پشتیبان شناخته شود. قابل ذکر است که در ابتدا این سهام برای افرادی بود که تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی یا رزمندگان بیکار قرار داشتند و فاقد شغل بودند اما پس از مدتی به دیگر افراد جامعه که از رفاه اجتماعی پایینی برخوردار بودند، پرداخت شد. به علاوه در ابتدای طرح سهام عدالت، ارزش اوراق بهادار برابر با 500 هزار تومان بود اما بعدها به یک میلیون تومان نیز رسید.

سهام عدالت از 49 شرکت بورسی و غیر بورسی تشکیل شده است که در سال ۱۳۹۹ بیشتر این شرکت‌ها به عنوان سازمان‌های سودده شناخته شده بودند و همین موضوع سبب شد تا بسیاری از سهامداران منتظر دریافت سود این سهام تا پایان سال باشند. در خصوص فرآیند آزاد سازی سهام عدالت دارایی سهام عدالت مربوط به ۴۶.۵ میلیون نفر از افرادی که در قید حیات بودند در قالب دو گروه زیر پرداخت شد:

 قابل  ذکر است که بر اساس آمارهای به دست آمده، با آزاد سازی فروش بخشی از سهام عدالت در طی سال‌های اخیر، بیش از ۳ میلیون و ۲۵۰ هزار نفر که از سهام عدالت داشتند، بیش از ۸ میلیارد برگه سهام متعلق به خود را در شرکت‌های زیر مجموعه سهام عدالت به ارزش ۱۳.۶ هزار میلیارد تومان به فروش رسانده‌اند. این رقم با توجه به فشار معیشتی که مردم جامعه در اثر بیماری کرونا به آن مبتلا شده بودند، توانست بخشی از هزینه‌های زندگی مردم را دربر بگیرد و از این لحاظ بسیار ارزشمند بود اما در این خصوص نیز فشار قابل توجهی به بازار سرمایه وارد شد.

همچنین در انتهای سال ۱۳۹۹ نیز رقمی بالغ بر ۴۳۰۰ میلیارد تومان در قالب بخشی از سود سهام عدالت، به حساب بیش از ۴۳ میلیون نفر از سهام داران مذکور اعم از مستقیم و غیرمستقیم پرداخت شد. از ابتدای آزاد سازی سهام عدالت، بیش از 6 هزار و 400 میلیارد تومان سهام عدالت فروخته شده است و در این روزهای اخیر در مجموع 600 میلیارد تومان سهام عدالت فروخته شده است.

 

نگاهی به ارزش سهام عدالت در بهمن‌ ماه سال ۱۴۰۰:

 

با توجه به ارقام جدول فوق، ارزش برگه‌های سهام عدالت در برگه‌های مختلف به ترتیب برابر است با 7 میلیون و 592 هزار تومان، 9 میلیون و 132 هزار تومان، 9 میلیون و 875 هزار تومان و 18 میلیون و 562 هزار تومان. که این مقدار با گذشت زمان نیز تغییر خواهد کرد و افزایش خواهد یافت.برچسب‌ها:

آمار دیتا