مونا رجبی
مونا رجبی

مطالعه این مقاله حدود 13 دقیقه زمان ‌می‌برد.
1401/05/04
267


جام جهانی 2022


جام جهانی 2022

جام جهانی پدیده و رویدادی است که اکنون بیشتر از پیش حرفش به میان می‌آید. با توجه به نزدیکی جام جهانی 2022 اکنون حتماً موضوعات مختلفی پیرامون آن را از اطرافیان، تلویزیون، فضای مجازی و ... شنیده‌اید. در این بخش ابتدا جام جهانی را با پیشینه آن بررسی می‌کنیم.

پیشینه جام جهانی

اولین سالی که جام جهانی برگزار شد در سال 1930 به میزبانی اروگوئه بود و در آن سال اروگوئه میزبان قهرمان شد. در اولین سال تنها 12 تیم به همراه اروگوئه به رقابت پرداختند و این تورنمنت دعوتی بود. در آن سال 7 تیم از آمریکای جنوبی، 4 تیم از اروپا به همراه دو تیم دیگر از ایالت متحده و مکزیک شرکت کرده بودند. جام جهانی هر 4 سال یکبار برگزار می‌شود و قبل از آن نیز مراحل مقدماتی خود را طی می‌کند. هر کشور که مراحل مقدماتی را رد کند مجوز حضور در جام جهانی را بدست می‌آورد. در سال 1934 که دومین سال برگزاری این تورنمنت بود میزبانی مسابقات به عهده کشور ایتالیا بود. در آن سال کشورهای شرکت‌کننده افزایش یافته بود و به 16 تیم رسیده بود. برای نخستین بار در سال 1934 مراحل حذفی یا انتخابی برگزار شد. نکته جالب در آن سال این بود که در صورت مساوی شدن بازی دو تیم در مرحله حذفی کار به پنالتی نمی‌کشید و دو تیم مجدد مسابقه می‌دادند. اکنون جام جهانی با 32 تیم برگزار می‌شود. نخستین باری که جام جهانی با این تعداد برگزار شد به سال 1998 فرانسه برمی‌گردد و در آن تعداد شرکت‌کنندگان به 32 رسید.

بررسی تعداد قهرمانی‌ها در جام جهانی

اگر بخواهیم تعداد قهرمانی‌ها در این تورنمنت را از سال 1930 در نظر بگیریم کشور برزیل با 5 بار قهرمانی رکورددار در این حوزه است. نخستین قهرمانی برزیل به سال 1958 برمی‌گردد و پس از آن نیز در سال 1962، 1970، 1994 و 2002 مجدد موفق شد قهرمان شود.

پس از کشور برزیل کشورهای آلمان و ایتالیا هر کدام با چهار دوره قهرمانی رکوردار این زمینه هستند. کشورهای آرژانتین و اروگوئه و فرانسه نیز دو بار موفق به قهرمانی در جام جهانی شده‌اند. با توجه به اینکه این مسابقه سال 1930 بیست و یکبار برگزار شده قهرمانی دیگر در این سال‌ها متعلق به انگلیس و اسپانیا است. هر کدام از کشورهای انگلیس و اسپانیا یکبار قهرمان این مسابقات شده‌اند. (در سال 1942 و 1946 به دلیل جنگ جهانی دوم جام جهانی برگزار نشده است)

جایزه قهرمانی در جام جهانی

به برندگان در این تورنمنت جامی که با طلا ساخته شده است اهدا می‌شود. جامی که اکنون اهدا می‌شود و با طلا ساخته شده نخستین بار در سال 1974 توسط یک هنرمند ایتالیایی طراحی شده است. طلای استفاده شده در این جام 18 عیار با وزنی حدود 6.175 کیلوگرم و اندازه 36.8 سانتی‌متری است.

نکته جالب این است که از سال 1930 تا 1974 جامی متفاوت به برندگان تعلق می‌گرفت. این جام "ژول ریمه" نام داشت و آبل لافلور آن را طراحی کرده بود. این جام اولیه از روکش طلا با طرحی از الهه یونان در حال بالا بردن فنجان هشت ضعلعی ساخته شده بوده است.

رکوردداران بازی در جام جهانی

هافبک تیم کشور آلمان لوتارماتیوس با 25 بازی که در طول 20 سال انجام داده است رکورددار حضور در جام جهانی است. میروسلاوه کلوزه به همراه پائولومالدینی نفرات بعدی در این حوزه هستند. مارادونا بازیکن معروف نیز با حضور در چهار جام جهانی 21 بازی انجام داده است.

جوایز دیگر جام جهانی

در برگزاری مسابقات جام جهانی علاوه بر جامی که به تیم قهرمان اهدا می‌گردد جوایز دیگری نیز در نظر گرفته شده است. برخی از این جوایز را با عنوانشان در زیر برای شما نام برده‌ایم:

برخی عناوین دیگر مانند بازی جوانمردانه و سرگرم کننده‌ترین تیم در هر دوره از مسابقات جام جهانی به یک تیم اختصاص می‌یابد.

جام جهانی 2022

جام جهانی که اکنون و در سال جاری (1401) برگزار می‌شود به جام جهانی 2022 معروف است. میزبان این سری از جام جهانی کشور قطر می‌باشد. نکته‌ای که این میزبانی دارد این است که دومین باری است که میزبان از قاره آسیا انتخاب می‌شود. اولین کشورهای آسیایی میزبان جام جهانی کره جنوبی و ژاپن بوده‌اند. (قاره اروپا با 11 دوره میزبانی بیشترین میزبانی را اذعان خود کرده است)

طبق آمارهای منتشر شده مردم از جام جهانی 2022 استقبال بی‌نظیری کرده‌اند. به طوری که از همه نقاط جهان و کشورهای مختلف مردم برای تماشای این دوره از مسابقات بلیط تهیه کرده‌اند. درباره فروش بلیط بیشترین تقاضای بلیط مربوط به کشور میزبان یعنی قطر بوده است. پس از کشور قطر نیز کشورهای آرژانتین، برزیل، انگلیس و فرانسه به ترتیب بیشترین تقاضای خرید بلیط را داشته‌اند.

جام جهانی 2022 در تاریخ 21 نوامبر (30 آبان) آغاز می‌شود. تاریخ پایان این جام جهانی به میزبانی قطر 18 دسامبر اعلام شده است. کشور ایران فرصت حضور در جام جهانی 2022 را به عنوان یکی از 32 تیم حاضر در این تورنمنت کسب کرده است. کشور ایران با تیم کشورهای انگلیس، آمریکا و ولز در گروه B این رقابت‌ها قرار دارد. نخستین بازی تیم ایران 30 آبان مقابل انگلیس می‌باشد.

آمار و رکوردها در جام جهانی

25 بازی است.

 برچسب‌ها:

شهر