عرفان اسماعیلی

مطالعه این مقاله حدود 14 دقیقه زمان ‌می‌برد.
1403/03/16
166در این مقاله "اس دیتا" سعی کرده است به تحلیل آمار واردات و صادرات منسوجات در ایران، و عوامل موثر بر رشد و کاهش تجارت این صنعت بپردازد. با ما همراه باشید.

 

 صنعت منسوجات یکی از قدیمی‌ترین و پراهمیت‌ترین صنایع در ایران است که نقش بسزایی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند. این صنعت با اشتغال‌زایی گسترده و نقش مهمی که در تأمین نیازهای اساسی جامعه ایفا می‌کند، تأثیر زیادی بر رفاه اجتماعی و اقتصادی دارد. بررسی و تحلیل آمار واردات و صادرات منسوجات در ایران، می‌تواند تصویری دقیق از وضعیت اقتصادی، نقاط قوت و ضعف این صنعت را ارائه دهد.

در این راستا، شرکت اس دیتا با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و تیم متخصص خود، با ارائه داده های دقیق و معتبر و داشبوردهای تحلیلی، اطلاعات جامع و به روزی از وضعیت واردات و صادرات منسوجات دراختیار کارآفرینان و فعالان این صنعت قرار دهد. اطلاعات به‌دست‌آمده از این تحلیل‌ها می‌تواند به تولیدکنندگان کمک کند تا با شناخت بهتر از نیازهای بازار و استانداردهای جهانی، محصولات خود را بهبود بخشند و سهم بیشتری از بازارهای بین‌المللی را به خود اختصاص دهند.

 

آمار واردات منسوجات در ایران

 

بررسی آمار واردات منسوجات به ایران، نشان‌دهنده میزان وابستگی کشور به تولیدات خارجی و نیازهای داخلی است. طبق تحقیقات بازار محصول در حوزه واردات منسوجات به ایران، توسط "اس دیتا" بیشترین حجم واردات از این صنعت در سال 1389 به میزان 90،216،095 کیلوگرم، صورت گرفته است.

 

با وجود ظرفیت‌های تولید داخلی، برخی از مواد اولیه و محصولات نهایی به دلیل کیفیت بالا، قیمت رقابتی یا عدم تولید کافی در داخل کشور، از سایر کشورها وارد می‌شوند. به عنوان مثال، نخ‌های خاص، پارچه‌های تکنیکی و محصولات بافته‌شده از الیاف ویژه، نمونه‌هایی هستند که واردات آنها ضروری است.

 

کشورهایی مانند چین، ترکیه و هند، به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و استانداردهای بالا در تولید، منسوجات با کیفیتی تولید می‌کنند که تقاضای زیادی در بازار ایران دارد.

 

 از سوی دیگر، واردات گسترده منسوجات می‌تواند بر تولیدکنندگان داخلی فشار وارد کند و موجب کاهش توان رقابت در بازار آنها شود. این امر ممکن است باعث کاهش تولید و اشتغال در صنعت نساجی داخلی شود.

 

برای مدیریت واردات منسوجات و حمایت از تولیدکنندگان داخلی، دولت می‌تواند از سیاست‌های حمایتی و تنظیمی استفاده کند. این سیاست‌ها شامل تعیین تعرفه‌های گمرکی مناسب، حمایت از تولیدات داخلی از طریق ارائه تسهیلات مالی و فنی، و تشویق به سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه می‌شود.


 

اطلاعات داشبورد منسوجات

 
  • تهیه شده در سال : 1403
  • جمع آوری داده ها : از سال 1371 الی 1400
  • پیاده سازی توسط : تیم اس دیتا
 

برای مشاهده آمار واردات منسوجات در ایران  روی لینک زیر کلیک کنید:

مشاهده داشبورد

 

 

آمار صادرات منسوجات در ایران

 

ایران به عنوان یکی از تولیدکنندگان مهم منسوجات در جهان، جایگاه ویژه‌ای در صادرات این محصولات دارد. ایران در صادرات صنعت منسوجات از سال ها قبل همچنان پیشتاز بوده است، به طوری که در سال 1373 به  مقدار قابل توجه 56،206،643 کیلوگرم، از صادرات این صنعت در بازارهای بین المللی سهم داشته است.  این کشور با بهره‌مندی از منابع غنی مواد اولیه نظیر پنبه، پشم و ابریشم، نیروی کار ماهر، و فناوری‌های نوین، توانسته است بخشی از بازارهای بین‌المللی را به خود اختصاص دهد، و به هدف خود، یعنی تبدیل به پرسودترین کالاهای صادراتی از ایران نزدیک شود. 

 

این صنعت علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، با صادرات گسترده به کشورهای مختلف، به ارزآوری و تقویت اقتصاد کشور نیز کمک شایانی می‌کند. محصولات متنوعی مانند پارچه‌های پنبه‌ای، پشمی، ابریشمی و انواع پوشاک و لباس‌های بافته شده از جمله تولیدات اصلی این صنعت هستند که به کشورهای مختلف صادر می‌شوند. صنعت نساجی و صادرات محصولات آن، منجر به ایجاد فرصت‌های شغلی زیادی در بخش‌های تولیدی و خدماتی می‌شود که به کاهش نرخ بیکاری کمک می‌کند.


 

اطلاعات داشبورد منسوجات

 
  • تهیه شده در سال : 1403
  • جمع آوری داده ها : از سال 1371 الی 1400
  • پیاده سازی توسط : تیم اس دیتا
 

برای مشاهده آمار صادرات منسوجات در ایران  روی لینک زیر کلیک کنید:

مشاهده داشبورد

 

 

ایران به کدام کشورها محصولات نساجی صادر میکند؟

 

 

 

 

 

عوامل موثر در رشد صنعت منسوجات در ایران

صنعت منسوجات در ایران با داشتن تاریخچه‌ای غنی و پتانسیل‌های فراوان، یکی از صنایع استراتژیک و کلیدی کشور به شمار می‌آید. با حمایت‌های دولت و همکاری تولیدکنندگان و فعالان این حوزه، آینده‌ای روشن برای صنعت منسوجات ایران قابل تصور است. در زیر مهم ترین نقاط قوت در این صنعت آمده است.

 

ویژگی های بازار منسوجات

 

 

 

 

 

بازاریابی و تبلیغات در صنعت منسوجات

 

 

 

آمار واردات و صادرات منسوجات در ایران - واردات

 

مشکلات رایج در واردات و صادرات منسوجات به ایران

 

 

 

 

در نهایت با تمرکز بر رفع این عوامل و ایجاد زیرساخت‌های مناسب، ایران می‌تواند جایگاه خود را در بازارهای بین‌المللی تقویت کرده و سهم بیشتری از تجارت جهانی منسوجات را به خود اختصاص دهد.

 

 

تصمیم گیری های هوشمندانه مبتنی بر علم داده "اس دیتا"

 

تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه و مبتنی بر داده‌ها به عنوان یکی از عوامل کلیدی در موفقیت کسب‌وکارها و صنایع مختلف شناخته می‌شود. علم داده‌های اس دیتا می‌تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند در دست مدیران و تصمیم‌گیران این صنعت عمل کند تا بهره‌وری و سودآوری خود را افزایش دهند، همچنین با تکیه بر تجربه و تخصص خود اطلاعات ارزشمندی را برای تصمیم‌گیری‌های استراتژیک ارائه می دهد. 
مقالات مرتبط


داشبورد‌های مرتبط