سارا اکبری

مطالعه این مقاله حدود 6 دقیقه زمان ‌می‌برد.
1400/09/17
338


قیمت‌گذاری تراکم ترافیک


مشکل ترافیک همیشه و در همه‌جا به عنوان عامل وقت‌گیر و کلافه‌کننده تلقی می‌شود. حتی جنبه منفی برای محیط‌زیست دارد. چرا که در دنیای پرمشغله امروزی زمان ارزش بالاتری پیدا کرده است بنابراین در پی رفع این معضل بزرگ الخصوص در کلان‌شهرها از سیستم قیمت‌گذاری تراکم ترافیک بهره می‌گیرند چون شهرهای بزرگی مثل تهران، اصفهان، مشهد و شیراز که علاوه بر جمعیت بالا جنبه توریستی دارند که اینگونه شهرها در اکثر مواقع مسافران بسیاری را در خود جای می‌دهند از این رو قیمت‌گذاری تراکم ترافیک تأثیر بسزایی در مشکل ترافیک خواهد داشت.

چگونه مشکل ترافیک کم می‌شود؟

از آنجایی که همه خواستار رفاه اجتماعی هستند وجود ترافیک‌های سرسام آور به نحوی آسایش و رفاه را مختل می‌کند. حال مدیران و مسئولان مربوطه با توجه به تصمیماتی که اتخاذ کرده‌اند در صدد برطرف‌ شدن مشکلات ترافیکی موجود از روش‌ها متعددی بهره گرفته‌اند. در نهایت با شیوه‌های مختلف قیمت‌گذاری در شرایط و زمان‌های متفاوت با توجه به موقعیت موجود قانونی را ایجاد می‌کنند تا بتوانند از به وجود آمدن ترافیک سنگین جلوگیری کنند.

قیمت‌گذاری تراکم ترافیک چیست؟

پرداخت هزینه‌ برای تردد سبب می‌شود از تعدد خودروهای موجود در ترددها کاسته شود به عبارتی می‌توان این شیوه از قیمت‌گذاری را عوارض یا مالیات جهت کمتر کردن ترافیک دانست. چرا که امروزه با افزایش سفرهای مردم شاهد ترافیک و تصادفات زیادی هستیم از طرفی در ترافیک ماندن سبب می‌شود از مسیر لذت نمی‌بریم و مسیر خسته‌کننده می‌شود.

پرداخت عوارض

در سیستم پرداخت نقدی عوارض آزادراه‌ها علاوه بر معطلی و ایجاد ترافیک مجدد برای صف پرداخت عوارض در نهایت مصرف سوخت اضافه و مصرف بیهوده کاغذ جهت پرداخت عوارض از معایب این سبک از پرداخت‌ها است. از این‌رو برای پرداخت عوارض جاده‌ای و بزرگراهی از سیستم الکترونیکی بهره گرفته می‌شود. به عنوان مهم‌ترین کاربرد پرداخت الکترونیکی عوارض

می‌توان گفت کمتر از ترمز استفاده می‌شود چرا که به علت ازدحام و ترافیک مجبور به استفاده از ترمز و افزایش آلاینده‌ها می‌شود و از ایجاد شدن صف جلوگیری می‌کند. کاهش تصادفات و صرفه‌جویی در مصرف سوخت را به همراه دارد.

معیار قیمت‌گذاری تراکم ترافیک

در قیمت‌گذاری‌های مربوط به تراکم ترافیک مبلغ‌ها متفاوت است چون معیاراین نوع قیمت‌گذاری‌ها برحسب مسیر، زمان و حتی نوع وسیله نقلیه متفاوت است. در زیر انواع روش‌های قیمت‌گذاری تراکم ترافیک را آورده‌ایم:

روش‌های قیمت‌گذاری تراکم ترافیک

برای انجام قیمت‌های تراکم ترافیک از روش‌های متفاوتی بهره گرفته می‌شود مثل: روش عوارض زمان‌بندی شده، روش عوارض ثابت، روش عوارض هوشمند

با توجه به بررسی‌های انجام گرفته اولین رتبه در روش عوارض زمانبندی شده طی سیستم قیمت‌گذاری تراکم ترافیک وزن ایده‌آل 49.0 است و بعد از آن سیستم عوارض ثابت با وزن ایده‌آل 26.0 رتبه دوم و در نهایت عوارض هوشمند با وزن ایده‌آل 25.0 رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

از مزیت‌های استفاده از این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1.       کمتر شدن خودروهای تک سرنشین

  2.       حداقل شدن تصادفات

  3.       روی آوردن به حمل‌و‌نقل عمومی

  4.        کوتاه‌کردن زمان سفربرچسب‌ها:

قیمت گذاری با هوش مصنوعی قیمت گذاری قیمت گذاری فروش ایساکو ایران خودرو سایپا