فاطمه افصح حسینی
فاطمه افصح حسینی

مطالعه این مقاله حدود 3 دقیقه زمان ‌می‌برد.
1400/08/27
279


شهرها، مساله های شهری، داده های شهری – حمل و نقل


حرکت، عامل اصلی پویایی زندگی شهری و تداوم بخش کلیه فعالیت های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی در سطح شهرها است. حمل و نقل تشکیل دهنده اصلی فضای شهرها می باشد و زیرساخت های مرتبط با آن هم به صورت مستقیم و هم با واسطه بر توسعه شهرها اثرگذار هستند. همچنین توسعه شهرها نیز در روندی متقابل بر شبکه ها و سامانه های حمل و نقل تاثیر می گذارد. از همین رو، بازشناخت روند تغییرات به وجود آمده در حمل و نقل و ارزیابی دیدگاه ها و نظریه های مرتبط می تواند نقشی به سزا در بررسی سیر تحول ساختار شهرها و پیش بینی فرآیندهای آتی در این زمینه داشته باشد. حمل و نقل دارای بخش های گوناگونی است. در یک رده بندی کلی میتوان آن را به سه بخش زیرساخت، وسایل نقلیه، و بهره برداری تقسیم نمود.

 

داده های حمل و نقل می تواند شامل داده های جمع آوری شده از این سه بخش یعنی داده های زیرساخت حمل و نقل که نیاز اساسی برای فرآیند تصمیم سازی است؛ داده های مربوط به وسایل نقلیه و مسیرهای آن ها شامل متروها، اتوبوس ها، خودروها، دوچرخه ها، موتورها و ...؛ و همچنین داده های مربوط به بخش بهره برداری از حمل و نقل باشد. پروژه های توسعه ای بسیار، به شبکه حمل و نقل وابسته است. از این رو، ضروری است تا داده ها مرتبط با شبکه حمل و نقل مورد شناسایی، گردآوری، ذخیره سازی، بازیابی، مدیریت، تحلیل، ارتباط و نمایش قرار بگیرد.

 

داشبورد:

داشبورد حمل و نقل و لجستیک (sdata.ir)

 

دوره:

Udemy:

Cooperative Intelligent Transportation Systems (CITS) - ITS | Udemyبرچسب‌ها:

تحلیل داده تهران مرکز آمار ایران مشهد اصفهان تبریز شیراز اهواز کرمانشاه ساری بابل تویسرکان بجنورد درود بروجرد قائن نیشابور داراب مرودشت مشگین‌شهر بندرانزلی نجف‌آباد دهلران آبادان الیگودرز ابهر شاهرود خرم‌آباد سنندج سرعین گرگان رشت آستارا سمنان رودبار مریوان چابهار بوشهر جهرم ایلام نهاوند سیرجان فسا نور یاسوج زابل بناب اراک قم اردبیل سبزوار کرج فومن کازرون سرپل‌ذهاب بیرجند اندیمشک رامسر رفسنجان اسلام‌آبادغرب اسلامشهر میناب ارومیه بندرعباس ملایر دامغان کاشان کرمان قزوین بم برازجان