یکی از معضلاتی که امروزه بسیاری از جوامع به خصوص ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، میزان یا میانگین مصرف برق خانگی می‌باشد. با توجه به آنکه کارشناسان و متخصصان مختلف همیشه و در همه‌جا درباره بحران‌های جبران ناپذیر نبود یا کمبود برق صحبت کرده‌اند و از مردم درخواست صرفه جویی در مصرف انرژی را داشته‌اند، باز هم با این وجود تغییر چندانی در مصرف برق خانگی ایجاد نشده است و هنوز میانگین مصرف برق در ایران از کشورهای دیگر بالاتر است. در این مقاله از وب سایت اس دیتا قصد داریم تا به بررسی میانگین مصرف برق خانگی بپردازیم و اطلاعاتی را درباره آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با اس دیتا همراه باشید.  

 

مقایسه مصرف برق در ایران و سایر کشورها:

بسیاری از افراد کارشناس به هنگام مقایسه مصرف برق میان کشورها به موضوعات مهمی نظیر اقلیم و آب و هوا، زیر ساخت‌های کشور و ... توجهی نمی‌کنند. به همین دلیل است که مقایسه برق در مناطق مختلف جهان ممکن است منصفانه نباشد! در واقع می‌توان اذعان داشت که مقایسه سرانه مصرف برق کل، میان کشورهای مختلف با توجه به تفاوت موقعیت جغرافیایی نمی‌تواند تصویر دقیقی از این مسئله ایجاد نماید و قطعا در نواحی از جهان که هوا گرم‌تر است مصرف برق نیز افزایش می‌یابد. به عنوان مثال بسیاری از کشورهایی مانند حاشیه خلیج فارس و دیگر مناطق گرم دنیا، برای ایجاد سرمایش از برق استفاده می‌کنند که به طبع این موضوع می‌تواند مصرف برق کشور را در فصول گرم سال افزایش دهد. به همین دلیل است که اگر مصرف برق کل کشورهای حاشیه خلیج فارس را با مصرف برق کل ایران مقایسه کنیم، نمی‌توانیم به نتایج صحیحی دست یابیم به دلیل آن که:

 • جمعیت کشورهای خلیج فارس نسبت به ساکنان خلیج فارس در ایران و جمعیت کل ایران کم‌تر است.

 • زیر ساخت‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس با ایران تفاوت دارد.

 • صرفه جویی در مصرف برق میان ممالک مختلف متفاوت است.

 • اقلیم کشورها با یک دیگر تفاوت دارد. و ...

بنابر موارد ذکر شده در فوق، مقایسه میزان مصرف برق کل در دیگر کشورها با مصرف برق کل ایران با موقعیت‌های آب و هوایی گوناگون اساسا نمی‌‌تواند مقایسه مناسب و درستی باشد.

آیا برق بیشترین انرژی مصرف شده در خانه‌هاست!؟

به طور قطع خیر! همان‌گونه که اشاره کردیم، موارد بسیاری بر میزان مصرف انرژی در کشورهای مختلف دنیا تاثیر گذار هستند. باید بدانید که در بسیاری از کشورهای جهان برق تنها انرژی مصرفی در خانه‌ها به شمار می‌آید و مردم از گاز برای مصارف خانگی خود استفاده نمی‌کنند! به همین دلیل است که میزان سرانه مصرف برق در این کشورها از سرانه مصرف برق در ایران فراتر خواهد بود. اما در برخی از کشورها مانند ایران، به جزء مصرف برق، گاز نیز جزء انرژی‌های مورد استفاده برای مردم می‌باشد و به منظور تامین انرژی و گرمایش و پخت و پز مصرف می‌شود. به همین دلیل است که در برخی از فصول سال مصرف گاز نیز به میزان مصرف برق افزایش می‌یابد!

بررسی میزان مصرف برق:

با توجه به موارد مذکور بهترین راهکار برای اندازه‌گیری مصرف برق، این است که سرانه مصرف برق خانگی با احتساب تامین سرمایش، روشنایی و تامین برق لوازم خانگی انجام شود و این بررسی می‌تواند تصویر بسیار دقیق‌تر و مناسب‌تری از میزان مصرف برق توسط هر ایرانی و مقایسه با سایر کشورهای جهان ارائه دهد.

با توجه به نوع بررسی مصرف برق و همچنین با توجه به آمارهایی که به نام ترازنامه انرژی از سوی مراکز مهم آماری ارائه شده است، سرانه مصرف برق خانگی در ایران معادل 1058 کیلووات ساعت برای هر نفر برآورد شده است. با این وجود متوسط مصرف برق جهانی معادل 182 کیلووات ساعت است!  

مشترکان برق در ایران:

باید اشاره شود که در ایران مشترکان برق را می‌توان به 4 دسته کلی زیر تقسیم بندی کرد:

 • مشترکین خانگی

 • مشترکین صنعتی

 • مشترکین کشاورزی

 • سایر مشترکان

حال زمانی که از سرانه مصرف برق در ایران سخن به میان می‌آید، منظور مصرف برق هر 4 دسته مشترکان ذکر شده است. با توجه به این موضوع، مقایسه برق مشترکان صنعتی در کشورهای مختلف دنیا صحیح نخواهد بود به دلیل آن که تولید ناخالص داخلی هر یک از این کشورها با یک دیگر متفاوت است و همین تفاوت به معنای آن است که مقایسه میزان مصرف برق، در شرایط مشابه برای کشورهای مختلف دنیا انجام نمی‌شود.  

میزان مصرف برق در ایران:

همان‌گونه که می‌دانید وسایل برقی عضوی جدا نشدنی از زندگی روزمره مردم در سرتاسر دنیا می‌باشد. به علاوه بسیاری از مردم به دلیل راحتی و رفاه از وسایل برقی استفاده می‌کنند. حال بر اساس آمارها مصرف برق خانگی در ایران تقریبا 6 برابر متوسط جهانی و 7 برابر سرانه مصرف برق هر نفر در کشوری نظیر ترکیه است. این موضوع بدان معناست که در بخش خانگی و تجاری کشور ۳۷ درصد از انرژی مصرف می‌شود. با توجه به این آمار و ارقام، دولت در تلاش است که از راهکارهای گوناگونی برای کاهش مصرف برق استفاده کند و یکی از این راهکارها گران کردن هزینه‌های مربوط به مصرف برق است. شایان ذکر است که دولت در همین راستا از سیاست‌های متفاوتی مانند اعمال جریمه و قطعی برق و ... نیز استفاده کرده که البته تاکنون نتوانسته راه حل مناسبی برای مدیریت مصرف برق باشد. به همین دلیل است که تعریف استاندارد و میزان مصرف برق در لوازم خانگی را در دستور کار خود قرار داده و طی چند سال اخیر از طریق دستگاه‌ها و نهادهای متفاوت به کنترل میزان برق مصرفی در لوازم خانگی مبادرت ورزیده است.

در زیر نموداری از میزان مصرف برق خانگی در کشورهای مختلف دنیا (بر اساس کیلووات ساعت) ارائه می‌شود.

مصرف برق خانوارهای شهری:

بر اساس بررسی‌های به عمل آمده میزان مصرف برق در خانوارهاي شهري و خانوارهاي روستايي با یک دیگر متفاوت است. در واقع میزان مصرف برق در خانوارهاي شهري بسیار بیشتر خواهد بود به دلیل آنکه:

 1. در شهر امكان برخورداري از وسايل گوناگون خانگي بیشتر می‌باشد و برخی از وسایل خانگی شهری در روستاها وجود ندارد.

 2. همچنين نحوه زندگي در شهر (ساعات بيشتري از شب را بيدار بودن و...) نياز به انرژي به خصوص برای روشنایی و وسایلی مانند تلوزیون را افزایش می‌دهد.

 3. از طرف دیگر روشنايي معابر شهري نيز كه براي حفظ امنيت و آرامش محيط زندگي یک ضرورت به شمار می‌آید که خود هزينه سنگيني را در بر خواهد داشت.

 4. ميزان رفت و آمد در شهر بسیار بیشتر از روستاها می‌باشد و اين موضوع سبب افزایش مصرف برق و انرژی می‌شود.

بر اساس موارد ذکر شده در فوق، مصرف انرژي در روستاهاي كشور ما نسبت به شهرها كمتر خواهد بود. خانوارهاي روستايي از وسايل برقي كمتري بهره می‌برند و زندگي آنها بيشتر با طبيعت هماهنگ است و لذا نیاز آن‌ها به انرژی کمتر خواهد بود.

از جمله وسایل خانگی برقی بر اساس میزان مصرف در میان خانوارهای شهری به صورت زیر می‌باشد:

 • یخچال و فریزر 98 درصد

 • ماشین لباس شویی 68 درصد

 • پلوپز برقی 53 درصد

 • ماکروویو 60 درصد

 • کامپیوتر 70 درصد

 • چای ساز 30 درصد

 • چرخ گوشت 50 درصد

 • تلوزیون و موارد مرتبط با آن 69 درصد و ...  

 

سخن پایانی:

از آنجایی که مصرف برق در دنیا رو به افزایش است و این موضوع می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد، از این رو بررسی لوازم خانگی و داشتن دید کلی به میزان مصرف برق خانگی می‌تواند در صرفه جویی آن تاثیر بسزایی داشته باشد. به همین دلیل با فرا رسیدن فصل گرما و افزایش میزان مصرف انرژی، شما عزیزان می‌توانید با استفاده از الگوهای خاص در مصرف برق صرفه جویی نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت اس دیتا مراجعه کنید.