چاقی بیماری نام آشنایی که عدم کنترل آن موجب ایجاد بیماری‌های دیگر می‌شود امروزه از علل مرگ‌ومیر به حساب می‌آید. عمدتاً چاقی در افراد بالای ۶۰ سال ایجاد می‌شود. اما نمی‌توان این موضوع را مطلق در نظر گرفت چرا که ۲۰ درصد از نوجوانان و کودکان (۱۹-۲ سال) درگیر چاقی هستند. اینکه چاقی چگونه رخ می‌دهد؟ و چه عوارضی دارد؟ بعلاوه آمارهای مربوط به چاقی موضوعاتی است که در ادامه به آن‎‌‎ها می‌پردازیم.

چاقی چگونه رخ می‌دهد؟

چربی عامل اصلی چاقی است پس در تعریف چاقی می‌توان گفت جمع شدن زیاد از حد چربی در بدن فرد موجب چاقی او می‌شود. عواملی مثل ارثی بودن، داروها، نوع زندگی، پرخوری‌های عاطفی و ده‌ها دلیل دیگر عامل بروز این مشکل خواهد شد. برای درمان چاقی نخستین قدم پیدا کردن علت چاقی است. چون در این صورت راهکار مناسب را انتخاب خواهید کرد.

روش‌های درمان چاقی

·       مصرف مواد غذایی سالم

·       تحرک و فعالیت جسمی

·       رژیم غذایی درست

·       جراحی

·       استفاده از داروهای گیاهی

عوارض چاقی

همانطور که پیش‌تر گفتیم چاقی زمینه بروز بسیاری از بیماری‌ها است. از این رو چنین بیماری‌هایی عوارض چاقی تلقی می‌شوند. در زیر برخی از این بیماری‌ها را آورده‌ایم:

·       سرطان‌های خاص

·       آپنه خواب

·       مشکلات گوارشی

·       بیماری قلبی

·       آرتروز

·       سکته مغزی

·       دیابت نوع ۲

·       علائم شدید کرونا ویروس

تپلی یا چاقی

سؤالی که اکنون پیش می‌آید اینست که مردم ما در کشورمان چاق به حساب می‌آیند یا تپل؟ در این زمینه نموداری را در زیر آورده‌ایم که بیانگر این موضوع است.

·       حدود ۴۰ درصد مردان ۴۰ تا ۶۹ سال در معرض چاقی هستند.

·       بیش از ۵۰ درصد مردان ۴۰ تا ۶۹ سال دچار اضافه وزن هستند.

آمار چاقی در جهان

بحران چاقی و کنترل آن دغدغه همه در تمام کشورها خواهد بود. طی بررسی‌های صورت گرفته می‌توان این مورد را مقایسه کرد. نمودار زیر طی بررسی‌های اخیر از کشورهای مختلف آمار چاق‌ترین کشورهای جهان را نشان می‌دهد.

در بین کشورهایی که مورد تحلیل قرار گرفته‌اند ایران ۲۷ درصد چاقی دارد که کم‌ترین چاقی را شامل می‌شود. بعد از ایران کشورهای ترکیه، انگلیس و استرالیا با ۲۹ درصد رتبه دوم را دارند. مهم‌ترین نکته این نمودار کشور پالائو است که ۴۷ درصد چاقی را دارا هستند. در نمودار بعد می‌توانیم کمترین نرخ چاقی را مشاهده کنیم. طبق نمودار کشور ویتنام با ۲.۱۰ درصد کمترین چاقی را نشان می‌دهد.

 

 

کلام آخر

طبق مطالب و آمار منتشر شده قبل از اینکه به مرحله بحرانی برسید به دنبال درمان چاقی بروید. چون در حال حاضر افراد چاق در ایران به نسبت قبل ۵.۵ برابر شده‌اند. از طرفی مرگ‌ومیر ناشی از چاقی به ۲ برابر رسیده است.