هر کشور بر اساس نوع اعمال قانونی که دارد تعداد زندانی‌ها در آن کمتر یا بیشتر خواهد بود. به عبارت ساده‌تر بهتر است بگوئیم اگر کشوری زندانی کمتری دارد پس توانایی آن دولت برای اعمال قانون کمتر است. (یا جرم و جنایت کمتر است) اما تعداد زندانی‌ها همیشه فقط به این عوامل بستگی ندارد.

کشور ایران چه جایگاهی برای تعداد زندانی‌ها دارد؟

طی بررسی ‌های صورت گرفته تعداد مطلق جمعیت زندانیان کشور آمریکا با ۲ میلیون زندانی رتبه اول در بیشترین تعداد زندانی را دارا است. پس از کشور آمریکا آمار زندانی‌های هر کشور به صورت زیر است.

  • چین ۱ میلیون و ۷۰۰ نفر

  • برزیل ۸۱۰ هزار نفر

  • هند ۴۸۰ هزار نفر

  • روسیه ۴۷۰ هزار نفر

  • تایلند ۳۱۰ هزار نفر

پس از این کشورها ترکیه، اندونزی، مکزیک و در نهایت ایران در رتبه دهم با ۱۹۰ هزار زندانی قرار دارد. اگر شاخص زندانی‌ها به ازای هر صد هزار نفر را در نظر بگیریم آمار بسیار متفاوت خواهد شد و ایران به جایگاه پایین‌تر می‌رود. طی سال ۱۳۹۹ زندانیان مهریه ۶۸ درصد کاهش یافته است.

جرائم غیرعمد

یکی از جرم‌هایی که بیشترین زندانی دارد مربوط به جرائم غیرعمد است. اینگونه جرم‌ها بسیار اتفاقی رخ می‌دهد یعنی فرد مجرم به هیچ وجه خلافکار حرفه‌ای نیست و قصد کلاهبرداری هم نداشته است. برای جرائم این چنینی عموماً گلریزان می‌شود و یا خیرین کمک می‌کنند تا زندانی‌های جرائم غیرعمد آزاد شوند. اما در شرایط کرونایی با وجود محدودیت‌های موجود امکان برگزاری گلریزان وجود نداشت. در نهایت با کمک مردم و پویش‌های شکل گرفته در فضای مجازی در سال ۱۴۰۰ حدود ۷۶۱۱ زندانی مرد و ۳۴۵ زندانی زن که در جرائم غیرعمد بدهکار بودند آزاد شدند.

استان اصفهان بیشترین آزادی در زندانیان غیرعمد را در سال ۱۴۰۰ داشته است. (۷۵۲ نفر) پس از اصفهان استان آذربایجان شرقی با آزادی 552 و استان فارس با آزادی 467 زندانی در صدر جدول قرار داشتند. از زندانی‌های آزاد شده ۵۴۸۷ نفر بدهی مالی داشتند و ۱۴۹۹ نفر به علت بدهی مهریه در زندان بودند که آزاد شدند. بقیه موارد مربوط به نفقه، تصادفات، حوادث کارگاهی و قتل شبه عمد بوده است که ۳۴۴۰ میلیارد تومان برای آزادی آن‌ها هزینه شد.