Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

آموزش الستیک سرچ (نصب و اجرا)

موتور جستجوی ElasticSearch

 ElasticSearch یا (ES) موتور جستجویی  قدرتمندی است که خصوصیاتی مانند متن باز بودن و توزیع شده­ هستند که با دسترسی بالا و بلادرنگ عمل میکنند و هسته اصلی  آن کتابخانه Lucene می­ باشد. الاستیک سرچ یک موتور جستجوی متن با امکانات فراوان از قبیل راحتی استفاده، مقیاس پذیری بالا، فیلترهای متنوع جستجو، تحلیلگرهای اختصاصی و سفارشی برای متون فارسی قبل از ایندکس و ذخیره در دیتابیس، دسته بندی نتایج و امکان گروه بندی و فیلتر ثانویه روی آنها، جستجوی فازی و تقریبی و مانند آنها را دارد. از ابتدا به منظور استفاده در محیط­ های توزیع شده پیاده سازی شده است ،جایی که اتکاپذیری و مقیاس پذیری باید وجود داشته باشد،ES  توانایی حرکت آسان ماوراء جستجوی کاملا متنی ساده را به شما می­دهد و رابط­ه ای اکثر زبان­های برنامه نویسی معروف را ارائه می دهد­،ES  وعده ­های بی­ حد و حصر استفاده از فناوری جستجو را ارائه می­کند. علاوه بر قابلیت ­های مذکور قابلیت ­هایی دیگری نیز قابل ذکر است از قبیل:

  •  یک خوشه می­تواند میزبان چند شاخصی که جدا از هم و یا به صورت یک گروه می­باشند،باشد.
  •  یک خوشه می­تواند میزبان چند شاخصی که جدا از هم و یا به صورت یک گروه می­باشند،باشد.
  •  ذخیره سازی موجودیت­های پیچیده دنیای واقعی به صورت اسناد JSON انجام می­گیرد. تمام فیلدها به صورت پیش فرض شاخص­گذاری می­شوند و تمام شاخص­ها در یک درخواست می­توانند استفاده شوند.
  •  یک کنترل کننده نسخه­ به منظور ممانعت از نابودی اطلاعات در زمان تغییرات همزمان
  • رابطRESTful : استفاده از رابط RESTful به گونه­ای که از JSON بر روی پروتکل HTTP استفاده می­کند.
  •  برای ES در ابتدا امنیت داده مهم است. تغییرات اسناد در گزارش­های تراکنش­ها در چندین نود در خوشه مورد نظر ثبت می­شود تا امکان از دست رفتن داده به حداقل برسد.
  • ES به صورت اتوماتیک ساختار داده مورد نظر را از اسناد JSON استخراج کرده و پس از شاخص­گذاری آن را قابل جستجو قرار می­دهد. سپس بعدها با اعمال دانش خاص منظوره داده­های شما، نحوه شاخص­گذاری داده­های شما را تعیین می­کند.

الاستیک سرچ یکی از بهترین بانکهای اطلاعاتی سندگرا و همچنین جزء بهترین کتابخانه های جستجوی متن است که بر پایه کتابخانه معروف لوسین بنا شده است و علاوه بر سرعت بسیار بالا در پاسخگویی به انواع پرس و جوهای موردنیاز، توزیع شوندگی راحت در شبکه و سهولت بسیار زیاد در ورود داده، امروزه با افزودن داشبورد مدیریتی کیبانا و امکانات یادگیری ماشین و نیز ماژول هایی مانند LogStash و HeartBeat که به جمع آوری اطلاعات و لاگ ها از سرورهای مختلف می پردازد به یک گزینه بسیار ایده آل برای ذخیره و پردازش و مانیتورینگ داده های در جریان سیستم های عملیاتی معاصر تبدیل شده است.

Lucene

این روژه در سال ۱۹۹۹ نوشته شدو در سایت source forge به صورت متن باز ارائه شد و بعدها به بنیاد آپاچی ملحق شد . این نرم افزار یک کتابخانه نرم افزاری بازیابی اطلاعات می باشد . این نرم افزار توسط java نوشته شده است . این نرم افزار به زبان های برنامه نویسی دیگر از جمله دلفی، پرل، C #، C + +، پایتون، روبی و PHP پورت شده است. این نرم افزار برای هر نرم افزاری که نیاز به شاخص گذاری و جستجوی متن به صورت کامل داشته باشد بسیار مفید خواهد بود . Lucene به صورت گسترده ای مورد قبول واقع شده و در موتور جستجوهای اینترنتی و محلی و جستجوی تک سایت مورد استفاده قرار می گیرد. .

در معماری منطقی هسته Lucene ایده ای نهفته است . این ایده متذکر می شود که یک سند حاوی فیلدهایی از متن هستند . این انعطاف پذیری به API های این نرم افزار اجازه می دهد که مستقل از فرمت فایل باشند . متن از هر فرمت WORD،HTML،Open Document و … می تواند استخراج شده و شاخص گذاری شود . این عمل بر روی تصاویر غیر قابل ممکن است .

Lucene شامل توابع و کتابخانه هایی برای خزش و پارس نمودن فایل های Html نمی باشد ولی پروژه های دیگری این قابلیت ها را به ارائه نموده اند.

اگر به لیست بانکهای اطلاعاتی برتر دنیا هم در سایت db-engines نگاهی بیندازید، این بانک را جزء ده بانک اطلاعاتی مطرح امروزین خواهید یافت.

آشنایی با مفاهیم الاستیک سرچ

همانطور که گفتیم الاستیک سرج یک موتور منبع باز، جستجوی کامل متن و تجزیه و تحلیل بسیار مقیاس پذیر است. و به شما امکان ذخیره، جستجو و آنالیز حجم عظیمی از داده­ها را در زمان اندکی می­دهد. در ادامه چند اصطلاح پرکاربرد در ES را معرفی و شرح می­دهیم که برای شروع کار با این موتور الزامی است :

Near RealTime(nrt)

ES یک پلتفرم جستجوی نزدیک به زمان واقعی است این بدان معنی است که مدت زمانی که طول می­کشد که یک سند از مرحله ایندکس به مرحله جستجو برسد بسیار ناچیز (Refresh Time) است.

Cluster

یک کلاستر مجموعه­ای از یک یا تعداد بیشتری نود (Server) می­باشد که این نود­ها در کنار یکدیگر کل داده­ها را نگه داری می­کنند و امکان جستجو و ایندکس فدرالی را روی تمام نود­ها فراهم می­کنند. یک کلاستر توسط نام خود شناسایی می­شود و در حالت پیش فرص در ES نام کلاستر ElasticSearch می­باشد. این نام بسیار مهم است زیرا یک نود تنها با داشتن نام کلاستر مورد نظر میتواند به آن متصل شود و روشن است که روی یک بستر شبکه، نام کلاسترها باید متمایز از دیگری باشد.

Node

هر نود می­تواند یک سیستم جدا باشد که قسمتی از یک کلاستر را تشکیل می­دهد­. نود­ها محل ذخیره داده­ها هستند و عملیات Search و Index بروی آنها انجام می­شود­. نود­ها هم مانند کلاستر توسط نام خود شناسایی می­شوند و در حالت پیش فرض اگر نام نود توسط کاربر تعیین نشود ES از یک نام به صورت تصادفی از بین اسامی افراد و شخصیت­های مشهور به آن نسبت می­دهد و نام هر نود در شناسایی آن ضروری است و در حالت پیشفرض تمام نود­های ایجاد شده به کلاستر پیش فرض ES یعنی ElasticSearch اضافه می­شوند.

Index

هر ایندکس، مجموعه­ای از اسناد است که دارای ویژگی­های تقریبا مشابه هستند و می­توانیم روی یک کلاستر تنها به تعداد دلخواه ایندکس داشته باشیم و هر ایندکس توسط نام خود شناسایی و تعیین می­شود و برای انجام عملیات ایندکس،­ جستجو، حذف وبروزرسانی دانستن نام ایندکس ضروری است.

Document

یک سند واحد پایه اطلاعات است که می­تواند ایندکس شود و اسناد در ES قابل تبدیل شدن به فرمت JSON هستند.

Shard & Replicas

یک ایندکس می­تواند حجم عظیمی از داده را ذخیره کند که از محدودیت­های سخت افزاری یک سرور تجاوز می­کند. بطور مثال یک ایندکس شامل یک ملیارد سند، به فضایی در حدود ۱TB جهت ذخیره سازی نیاز دارد که ممکن است بیشتر از ظرفیت یک سرور باشد و یا اگر هم امکان ذخیره سازی این حجم از داده را داشته باشد مدت زمان پاسخ به درخواست­های جستجو را به مراتب افزایش و در نتیجه باعث کاهش کارایی کلاستر می­شود. لذا جهت رفع این مشکل ES توانایی تقسیم ایندکس­ها به چندین قسمت را دارد که هر قسمت یا تکه Shard نامیده می­شود و در زمان تعریف ایندکس براحتی می­توان تعداد shard های مورد نیاز را تعیین کرد و هر Shard کاملا کاربردی و مستقل عمل می­کند و می­تواند روی هر نود کلاستر قرار بگیرد.

Sharding به دو دلیل اصلی مهم است :

  • حجم داده­های روی Shard ها کم می­شود و داده­ها بین Shard ها تقسیم می­شوند.
  • امکان اجرای عملیات بصورت توزیع شده روی تمامی نود­ها فراهم می­شود که در نتیجه باعث افزایش عملکرد/توان می­شود.

در محیط­هایی مانند بستر شبکه که در آن امکان شکست و Fail شدن سیستم در هر زمان را می­توان انتظار داشت بسیار توصیه می­شود که یک مکانیزم Fialover جهت حفظ داده­ها و کارایی سیستم وجود داشته باشد. به همین دلیل ES به شما اجازه می­دهد تا یک یا چند کپی از هر Shard را روی یک سیستم دیگر به نام Replica Shard داشته باشیم.

یکی از دلایل مهم Replication :

  • دسترس پذیری را روی Shard های Fail شده

خلاصه این بخش:

هر ایندکس می­تواند داده­های خود را روی چند Shard ذخیره کند. یک ایندکس می­تواند چند و یا صفر Shard کپی داشته باشد .تعداد Shard ها و Replica ها می­تواند در لحظه تعریف ایندکس تعیین شود و بعد از ایجاد ایندکس، فقط تعداد Replica ها قابل تغییر است. در ES و بصورت پیش فرض هر ایندکس روی ۵ Shard اصلی ایجاد می­شود و هر Shard اصلی یک Replica دارد.

به طور مثال اگر کلاستر مورد نظر ما ۲ نود داشته باشد، ایندکس شما شامل ۵ Shard اصلی و ۵ Shard Replica است.

(جمعا دارای ۱۰ Shard است) .

تنظیمات مورد نیاز جهت راه­­اندازی ES

تنظیمات مورد نیاز ES در دو فایل با نام­های elasticsearch.yml و logging.yml انجام می­شود و این دو فایل نیز در مسیر ES_HOME/config قرار دارند.

 


elasticsearch.yml ***** فایل elasticsearch.yml تنظیمات اصلی و پرکاربرد ESرا دارا می­باشد که در ادامه به موارد مهم و پرکاربرد آن اشاره می­کنیم.
#cluster.name: elasticsearch ***** نام کلاستر ES را مشخص می­کند که در حالت پیش فرض این نام elasticsearch تنظیم می­شود.
#node.name: “ramin.kh” ***** نام نود مورد نظر ES را تنظیم می­کند و در حالت پیش­فرض نام یکی از شخصیت­ها را به آن انتساب می­دهد.
#node.master: true ***** نود اصلی یا کپی بودن را مشخص می­کند. و در حالت پیش­فرض نود را بصورت نود اصلی ایجاد می­کند.
#node.data: true ***** امکان ذخیره سازی داده را به نود مربوطه می­دهد. و در حالت پیش­فرض این امکان به نود داده می­شود.
#index.number_of_shards: 5 ***** تعداد Shard های کلاستر را تعیین می­کند که در حالت پیش­فرض هر کلاستر با ۵ Shard شروع به­کار می­کند.
#index.number_of_recodelicas: 1 ***** تعداد کپی­ها را از اطلاعات هر نود موجود در کلاستر را تعیین می­کند که در حالت پیش­فرض از هر نود یک کپی ایجاد می­شود
#codeath.conf: /codeath/to/conf. ***** مسیر پوشه تنظیمات ES را مشخص می­کند.
#codeath.data: /codeath/to/data ***** مسیر ذخیره سازی داده­های ES را مشخص می­کند.

برای اجرای ES به java 7 نیاز است که پیشنهاد خود ES، Oracle JDK Version 1.7.0 60 است

Java –version یا echo $JAVA HOME ***** جهت بررسی نسخه جاوا میتوانید از دستور زیر در محیط ترمینال استفاده کنید:

می­توانید آخرین نسخه ES را از آدرس زیر دانلود کنید :
httcode://www.elasticsearch.org/download

$ bin/elasticsearch ***** برای اجرای ES میتوانید فایل elasticsearch را از مسیر زیر اجرا کنید:


$ bin/elasticsearch -d ***** برای اجرا به صورت background می­توانید از روش زیر استفاده کنید:

در ادامه چند تنظیم ضروری ES جهت عملکرد بهتر را مورد برسی قرار می­دهیم:

/etc/security/limits.conf:
elasticsearch – nofile 65535
elasticsearch – memlock unlimited


در این قسمت Xmx و Xms مورد نیاز ES را تعیین می­­­کنیم. که با تعیین ES_HEAcode_SIZE هر دو مقدار Xms و Xmx باهم برابر می­­شوند.


/etc/default/elasticsearch:
ES_HEAcode_SIZE= 6G
MAX_OcodeEN_FILES=65535
MAX_LOCKED_MEMORY=unlimited

در این قسمت برای جلوگیری استفاده ES، از حافظه swacodecodeed اقدامات زیر را انجام می­دهیم

/etc/elasticsearch/elasticsearch.yml:
bootstracode.mlockall: true


در محیط ترمینال سیستم :
sudo swacodeoff –a

البته امروزه الاستیک سرچ با ابزار گرافیکی کیبانا و نیز LogStash به یک مجموعه کامل مدیریت و مانیتورینگ لاگ ها و داده های سری زمانی هم تبدیل شده است و در نسخه های اخیر آن (نسخه ۵.۴) ، امکان استفاده از هوش مصنوعی در شناخت رفتارهای مخاطره آمیز در لاگ های ثبت شده هم به مجموعه قابلیت های آن اضافه شده است.

البته امروزه الاستیک سرچ با ابزار گرافیکی کیبانا و نیز LogStash به یک مجموعه کامل مدیریت و مانیتورینگ لاگ ها و داده های سری زمانی هم تبدیل شده است و در نسخه های اخیر آن (نسخه ۵.۴) ، امکان استفاده از هوش مصنوعی در شناخت رفتارهای مخاطره آمیز در لاگ های ثبت شده هم به مجموعه قابلیت های آن اضافه شده است.

 

البته امروزه الاستیک سرچ با ابزار گرافیکی کیبانا و نیز LogStash به یک مجموعه کامل مدیریت و مانیتورینگ لاگ ها و داده های سری زمانی هم تبدیل شده است و در نسخه های اخیر آن (نسخه ۵.۴) ، امکان استفاده از هوش مصنوعی در شناخت رفتارهای مخاطره آمیز در لاگ های ثبت شده هم به مجموعه قابلیت های آن اضافه شده است.