تجارت الکترونیک

آمار و اطلاعات بازار در مورد تجارت الکترونیک

 

این صفحه اطلاعات، آمار و واقعیت‌های موجود درباره بازار را ارائه می‌کند. این اطلاعات شامل حجم و ارزش معاملات تجارت الکترونیک B2C، B2B و همچنین ارقام مربوط به تجارت الکترونیک در بخش خصوصی و اطلاعات تجارت الکترونیک کشور است. گسترش جهانی اینترنت به طور قابل توجهی در تحول تجارت و معاملات تجاری تاثیرگذار بوده است. E-commerce  یا تجارت الکترونیک به معنای خرید و(یا) فروش محصولات از طریق اینترنت است و معمولا با خرید آنلاین همراه است. سیستم تجارت الکترونیک برای اطمینان از درستی عملکرد سایت‌های فروشگاه آنلاین، معاملات پولی و ارائه و عرضه محصولات، به طور منظم از فناوری‌های روز استفاده می‌کند.

آمارهای مربوط به تجارت الکترونیک حاکی از سرعت زیاد توسعه این صنعت است، بطوریکه فروش جهانی تجارت الکترونیک B2C در سال 2013 به درآمدی بیش از 2/1 تریلیون دلار رسید.

تجارت الکترونیک انواع مختلفی دارد، متداول‌ترین آن‌ها بازاریابی B2B ( کسب و کار به کسب و کار)، B2C (کسب و کار به مشتری) و C2C (مشتری به مشتری) است. علاوه بر این، تجارت با استفاده از تلفن همراه به شکل خرید و فروش کالاها و ارائه محتوا از طریق دستگاه‌های تلفن همراه مانند تلفن‌های هوشمند نیز در حال افزایش است.

آمارهای کنونی تجارت الکترونیک نشان می‌دهند که 40 درصد کاربران اینترنت سراسر جهان محصولات یا کالاهای مورد نیازشان را از طریق دسکتاپ، موبایل، تبلت یا سایر دستگاه‌های آنلاین خریداری می‌کنند. این مقدار به بیش از 1 میلیارد خرید آنلاین می‌رسد و بطور مداوم درحال رشد است.

بر اساس اطلاعات بازار پرطرفدار تجارت الکترونیک، آمازون که در ایالات متحده تاسیس شده است، یکی از پلتفرم‌های پیشرو تجارت الکترونیک در جهان است. رقبای آسیایی مانند راکوتن یا علی‌بابا نیز بطور مداوم سهم خود را در بازار تجارت B2C گسترش می‌دهند. وب‌سایت حراج آنلاین eBay محبوب‌ترین نمونه از تجارت الکترونیک C2C است. که یک پلتفرم برای فروش کالاها به بازرگانان فراهم می‌کند.

 

 

یکی دیگر از روندهای هیجان‌انگیز در آمارهای تجارت الکترونیک، رشد و پیشرفت تجارت با استفاده از تلفن همراه است، که با توجه به محبوبیت و استفاده گسترده از گوشی های هوشمند و افزایش استفاده از تبلت‌ها، دیده می‌شود. در سال 2013، درآمد تجارت تلفن همراه در ایالات متحده به بیش از 38 میلیارد دلار آمریکا رسید. این نوع تجارت الکترونیک شامل رسانه‌های همراه، خدمات خرده‌فروشی، خریدهای مسافرتی و خدمات مختلف دیگر می‌باشد.

پرداخت‌های دیجیتال نیز ارتباط نزدیکی با تجارت الکترونیک دارند. روش‌های پرداخت جایگزین مانند کیف پول دیجیتال یا پرداخت آنلاین، نرخ پرداخت و سرعت رشد آن را در چند سال گذشته افزایش داده‌اند. پی پال(PayPal) متعلق به eBay یکی از اصلی‌ترین درگاه‌های فعلی بازار است که به‌تنهایی بیش از 14 میلیارد دلار از حجم مبادلات پرداختی تلفن همراه را در اختیار دارد. پرداخت‌های دیجیتال نه تنها برای خرید با استفاده از تلفن همراه، بلکه برای دسترسی به محتوای روزافزون دیجیتال مانند موسیقی، اشتراک ویدئو و نرم‌افزارهای آنلاین قابل استفاده است. برای مثال، درآمد جهانی نرم‌افزارهای موبایل، بیش از 30 میلیارد دلار آمریکا در سال آینده خواهد بود.